Answer:
It has to be Timmy and it is 412.
Step-by-step explanation:
Uh I did it in my head and it is really hard to explain.
Answer:
90% of the questions she answered correctly
Step-by-step explanation:
%age = 81/90 * 100= 90 % correctness
Answer: u= ( 4342.08, 5145.92).
Step-by-step explanation: the population mean is estimated using the sample by the formulae assuming a 95% confidence level
u = x' + Zα/2 * (√σ/n) or x' - Zα/2 * (√σ/n)
u = estimated population mean
x' = sample mean = 4744
n = sample size =8
σ = sample standard deviation. = 580
α = level of significance = 1- confidence level = 1-0.95= 0.05
Zα/2 = z score from the normal distribution table for a 2 tailed test = 1.96
First boundary value for interval
u = 4744 + 1.96 ( 580/√8)
u = 4744 + 1.96 * (205.0609)
u = 4744 + 401.92
u = 5145.92
Second boundary value for interval
u = 4744 - 1.96 ( 580/√8)
u = 4744 - 1.96 * (205.0609)
u = 4744 - 401.92
u = 4342.08
Thus the confidence interval for population mean is
u= ( 4342.08, 5145.92).
Answer:
im guessing 3 because it makes the most sense to me
hope it helped
Step-by-step explanation: