Answer:
<h2>-5g + 15h - 25 = -5 × (g - h + 5)</h2>
Step-by-step explanation:
-5g = -5 × g
15h = 5 × 3h
-25 = -5 × 5
-5g + 15h - 25 = -5 × g - (-5 × 3h) + (-5 × 5) = -5 × (g - h + 5)
I’m pretty sure the answer is test
Answer:
After one second, 130 ft
After two second , 60 ft
Step-by-step explanation:
Both boats are moving towards each other,
Speed of first boat = 40 ft/min.
Speed of second boat = 30 ft/min.
So, In one Second they must have covered a total distance of 40 + 30 ft
= 70 ft.
Total width of the lake = 200 ft
So, Distance remained between them after one second = 200 - 70 = 130 ft.
After two seconds , First boat will move my 80 ft and second one will move by 60 ft
So, distance between them will decrease by 140 ft.
Distance between the boats after two seconds = 60 ft.
The answer is twelve and you can thank me later
"Then I will need an average quality score of <u>3.28</u> to meet 85.28 goal."
<u>Step-by-step explanation</u>:
- current average quality score = 82
- improvement on average quality score = 4% of 82
⇒ (4/100)
82
⇒ 82/25
⇒ 3.28
The improved average quality score = 82+3.28 = 85.28
The employee needs an average quality score of 3.28 to meet the goal of 85.28