Hello! I can help you with this! So, you and 3 friends are 4 people. You split $536. To find the amount each of you got, Do division. 536/4 is 134. Each friend got $134 in the first month. You made 224 in 2 months. Let’s subtract to see how much more each of them got. 224 - 134 is 90. Now, multiply by 4 to find out how much profit was made. 90 * 4 is 360. The shop made $360 in the second month.
Answer:
An ice cream cone with 5 scoops cost is, $4.5
Step-by-step explanation:
As per the statement:
An ice cream stand uses the expression
to determine the cost of an ice cream cone that has x scoops of ice cream.
⇒ Cost of an ice cream cone C(x) =
.....[1]
Given: x = 5 scoops
We have to find the cost of an ice cream cone with 5 scoops cost.
Substitute the given value of x =5 in [1] we have;
C(5) = 
C(5) =
= 2 + 2.5 = $4.5
Therefore, an ice cream cone with 5 scoops cost is, $4.5
Answer:
48 Cubic Inches
Step-by-step explanation:
One foot, whether it be squared, cubed, or otherwise changed, will always equal twelve inches to the same power. So, 4 cubic feet is 48 cubic inches because 4*12=48
Answer:
approximately 12 payments.
Step-by-step explanation:
you can pay off the loan in a year by multiplying 87.25 and 12. this will give you 1047, which is about 28$ off. then after that year, you can pay off the $28 whenever you finish with the 87.25
One person recieves 1. Second person receives 2. Third person receives 3. The amount of cards left over is 94. So the fourth person receives the highest amount possible with everyone in positive numbers of cards.