Given that Lucky won $1000000 and has an option of receiving $50000 p.a for 30 years, the total amount received after 30 years in case he goes for option 2 will be:
amount=(yearly payment)+(number of years)
=(50000)×(30)
=$1,500,000
This implies that the second option is best choice. Given the information, we shall conclude that the best thing to do is to calculate the present value of the annuity payments.
The answer is D]
Answer:
B, net income for the year was $1,200,000, average assets were $20 million, ROI was 6%
Explanation:
net income is calculated by multiplying the percentage margin by the sales. We have,
(2 ÷ 100) × $60,000,000
= 0.02 × $60,000,000
= $1,200,000
To calculate the average assets, sales is divided by the turnover.
we have, ($60,000,000 ÷ 3.0)
= $20,000,000.
To calculate the ROI, margin and turnover are multiplied.
we have,
(2% × 3.0) = 6%
Cheers.
The answer is he had 177.35 more in credits then in debits
Answer:
Safety and Security
Explanation:
Blow drying your hair over the tub isn't safe
Answer:
The monthly payment will be for 259.35
Explanation:
we will calculate the couta for an ordinary annuity of 30 years at 4% discount rate
PV $180,000.00
time 360 (30 years x 12 months per year)
rate 4% divided into 12 months: 0.003333333
C $ 259.348