Answer:
$7,986
Explanation:
To calculate the equivalent annual cost for 5 year period at an interest rate of 10% per year we need to go through some minor calculations first.
DATA
Cost in first year (A) = $10,000
Decrease in cost each year after the first year (G) = $560
Interest rate = 10%
Time period = 5 years
Solution
EAC = A - G (A/G, i, n)
EAC = $9,000 - $560(A/G, 10%, 5)
EAC = $9,000 - ($560 * 1.8101)
EAC = $9,000 - $1,013.656
EAC = $7,986
Answer:
C. $1,060
Explanation:
First transaction
20 shares of Google at close price of $472.68
= 20 × $472.68
= $9,453.6
Second transaction, a year later;
she bought 20 shares at close price of $491.32
= 20 × $491.32
= $9,826.4
Third transaction. Two years later, she sold all her shares;
In total 3 transactions, Maggie's broker charge will be;
$50 × 3 = $150
The last transaction will get($512.25 per share for 20 + 20 = 40 shares)
40 × $512.25 = $20,490
Maggie will get $20,490 less $150 due to the brokerage's charge.
$20,490 - $150 = $20,340
To get how much Maggie makes,
= Total value of third transaction (Sales of shares) - (Total value of first transaction + Total value of Second transaction)
= $20,340 - ($9,453.6 + $9,826.4)
= $1,060
Answer:
simple rate of return = 16.4 %
so correct option is B. 16.4%
Explanation:
given data
purchasing a machine = $423,000
useful life = 9 years
cash operating costs = $112,000 per year
yielding = $27,000
annual depreciation = $47,000
to find out
simple rate of return on the investment
solution
we get here simple rate of return on the investment that is express as
simple rate of return =
.............................1
put here value we get
simple rate of return = 
solve it we get
simple rate of return = 16.4 %
so correct option is B. 16.4%
Answer:
b. As both an increase in the equipment account and an increase in contributions from donated services.
Explanation:
When the flood damages the vehicles there was a loss in the value of the organisation's equipment. The actor of restoring it to its previous state will require an addition to equipment account. So there will be an increase in equipment.
The services provided by the mechanic were free and will be recorded as a donated service. This is an increase in contributions from donated services.
There is no expense recorded as the services were performed for free.
Answer:
<u>The correct answer is that Rachel's workshop total cost is US$ 5,700 per month and US$ 19 of average cost per unit sold every month.</u>
Explanation:
<u>1. Rachel's workshop monthly costs</u>
Rent US$ 600
Salaries US$ 3,600
Insurance premium US$ 300
Raw materials US$ 1,200
<u>Total monthly costs US$ 5,700</u>
<u>2. Rachel's workshop average monthly costs</u>
Number of units sold per month = 300
Average monthly costs = Total monthly costs/Number of units sold
Average monthly costs = 5,700/300
<u>Average monthly costs = US$ 19</u>