Answer:
she is above a certain age usually around 40 or 50 years old.
Explanation:
Prime Facie means first appearance. In law this term is referred to as that there is enough evidence available to support an argument. Court will require proofs before registering a prima facie case. Title VII prohibits employment discrimination based on race, cast, color, gender, sex or religion. Cody believes that she has been discriminated by Delta Corporation. She will need to prove that she is above age of 40 and she meets all her job requirements.
Answer and Explanation:
The Preparation of direct material budget is shown below:-
Direct Material budget
Particulars Amount
Units to be produced $90,000 Y
Material per unit 2
Total pounds needed for
production M $180,000 2Y
Add: Desired ending Direct
Material Inventory 20% $36,000 (.2 × 2Y = .4Y)
Total Material requirement $216,000 (2.4Y
)
Less: beginning Raw material
Inventory $9,000 (.1Y)
Material to be purchased
Account $207,000 (2.3Y)
Cost per pound C $5
Total cost of direct Material
Purchases A $1,035,000
2Y + .4Y - .1Y = $207,000
Y = $207,000 ÷ 2.3 $90,000
Answer:
Budgeted purchases for second quarter is 165000 pounds
Explanation:
The per unit requirement of material A is 2 pounds.
We first need to calculate the closing inventory of Material A at the end of first quarter and at the end of second quarter.
<u />
<u>End of first quarter</u>
The closing inventory for First quarter should be enough to meet 25% production requirement for next quarter. 25% production requirement for second quarter is 40000 pounds.
Production requirement - Second quarter = 80000 * 2 = 160000
25% of 160000 = 40000 pounds
<u />
<u>End of second quarter</u>
The closing inventory for First quarter should be enough to meet 25% production requirement for next quarter. 25% production requirement for second quarter is 45000 pounds.
Production requirement - Second quarter = 90000 * 2 = 180000
25% of 180000 = 45000 pounds
Budgeted Purchase -Second quarter = Closing Inventory in pounds + production in pounds - Opening Inventory in pounds
Purchase requirement - First quarter = 45000 + 160000 - 40000 = 165000 pounds
Earned a degree from a four-year college at least. I HOPE IT HELPS :)