The answer on this scenario would be that most of the people would rely on external brains these days in order to connect to people.Hope this would be the answer on this question and would surely be of help then.
The first one is a atom
The second one is a compound
The third one is molecules that are not compounds
The last one is a atom
Answer:
Explanation:
To calculate the recombination frequency, we have to know that 1% of recombinations = 1 map unit = 1cm. And that the maximum recombination frequency is always 50%.
The map unit is the distance between the pair of genes for which every 100 meiotic products, one of them results in a recombinant one.
So, en the exposed example:
- J and K are autosomal genes
- J and K are separated by 60 M.U.
- 60 M.U. means that there is 60% of recombination.
Cross) J K / j k x j k / j k
Gametes) JK Parental jk, jk, jk, jk
jk Parental
Jk Recombinant
jK Recombinant
One map unit equals 1% of recombination frequency. This means that every 100 meiotic products, one of them is a recombinant one.
1 M.U. -------------- 1% recombination
60 M.U. ------------ 60% recombination
30% Jk + 30% jK
100 M.U. - 60 M.U. = 40 M.U.
40M.U.--------------40 % Parental (Not recombinant)
20% JK + 20% jk
Punnet Square) JK jk Jk jK
jk JK/jk jk/jk Jk/jk jK/jk
J K / j k = 20%
j k / j k = 20%
J k / j k = 30%
j K / j k = 30%
(13) is bass
(14) is algae
hope I'll help
The answer is Desalination. Desalination is the process of removing minerals from salt water. Most ocean-water consumption and supply are most likely to be very particular in this places like USA, Europe, Africa and UN. Desalination depends on the capacity and facility of the place.