Answer:
$136,190
Explanation:
The computation of computer cost allocated to Division B is shown below:-
Computer cost allocated to Division B = Computer service cost × Computer time of Division B ÷ Total computer time.
= $260,000 × 220 ÷ (200 + 220)
= $260,000 × 220 ÷ 420
= $260,000 × 0.5238
= $136,190
Therefore for computing the computer cost allocated to Division B we simply applied the above formula.
Answer:
a)
<em>The value added at each stage</em>
Stage Value added($)
1 1000
2 (2000-1000) = 1,000
3 (6,000- 2000) = 4,000
4 (10,000 - 6,000) = 4,000
b)
The amount by GDP is increased = $10,000
c) Reduce GDP
Explanation:
Gross domestic product (GDP) which is the total market value of all the final goods and services produced in a country over a given period of time. The GDP can be calculated using the value added approach.
Here the GPD figure is ascertained by summing the amount of additional value created by each factor of production at each stage of the production process of the final product.
a)
<em>The value added at each stage</em>
Stage Value added($)
1 1000
2 (2000-1000) = 1,000
3 (6,000- 2000) = 4,000
4 (10,000 - 6,000) = 4,000
b)
The amount by GDP is increased = $10,000 which is the total value added or the market value of the final goods
c)
If the lumber were imported it would be deducted from the value of export and thus reduce GDP. Remember that GDP is the market value of all good and service produced within a given country over certain period of time .
Answer:
$3,997
Explanation:
As we know that
Total profit = Total revenue - total cost
where,
Total revenue = Output sells for × quantity sold
= $20 × 499 units
= $9,980
And, the total cost is
= Total cost at 500 units - marginal cost of the 500th unit
= 500 units × $12 - $17
= $6,000 - $17
= $5,983
So, the total profit is
= $9,980 - $5,983
= $3,997
Answer:
Option A,4 months
Explanation:
Closing fees =1.5% of the mortgage
mortgage amount is $150,000
closing fees =$150,000*1.5%=$2250
The mortgage monthly payment can be computed using the pmt formula in excel as follows:
=pmt(rate,nper,-pv,fv)
rate is the rate per month which is 3.5%/12=0.002916667
nper is 30 years multiplied by 12 =360
pv is the amount of mortgage which is $150,000
fv is the sum of the interest on mortgage and mortgage amount which is unknown
=pmt(0.002916667
,360,-150000,0)= 673.57
the final answer=closing fees/monthly payment=$2250
/$673.57 = 3.34 months
The closest option is 4 months
A great way to avoid tech distraction is to "use hands-free devices".
<u>Option: D</u>
<u>Explanation:</u>
Tech distraction can be for any age group people, it is basically the divergence raised due to usage of technologies like mobile, laptops, tablets for communication or other purpose, during other daily routine like in classroom for students, during driving, conferences or other important task. Thus to avoid such kind of distractions especially while driving the hand free devices are supportive, for an instance while driving inspite of picking up call in mobile people use Bluetooth to mange both is emergency, because if call picked up by bringing cell phone to the ears, mean while some texts get received and obviously a driver get distracted.