Answer:
The mortgage interest amount will be "Zero (0)".
Explanation:
A property to pay. Unless the apartment is started renting for 15 days or more in one year as well should not be used for private purposes for even more of some
(1) 14 days as well as
(2) 10% of the total rentals days, the apartment shall be considered as rental home.
Gross income = $7000
Now,
![Total \ expenses = (2500+9000+2400+1000+7500) - personal \ deduction[(2500+9000+2400+1000+7500)\times \frac{13}{100} ]](https://tex.z-dn.net/?f=Total%20%5C%20expenses%20%3D%20%20%282500%2B9000%2B2400%2B1000%2B7500%29%20-%20personal%20%5C%20deduction%5B%282500%2B9000%2B2400%2B1000%2B7500%29%5Ctimes%20%5Cfrac%7B13%7D%7B100%7D%20%5D)
On putting the values, we get
⇒ 
⇒ 
And, Net rental loss will be:



So that the Mortgage interest itemized will be "0"
.
Answer: Affecting only future periods.
Explanation:
From the question, we are informed that a chain of supermarkets specializing in gourmet food, that has been using the average cost method to value its inventory changed to the FIFO method in the current year.
This change should be reported on the financial statements as a retroactive effect type of an accounting change. This is necessary because it affects future period and in order to maintain comparability and consistency.
Answer:
Value added income = $75
Consumption Expenditure = $675
investing spending = 0
GDP is = $675
Explanation:
given data
jeans purchased = 60 pairs
paid = $10 for each pair
sold = 45 pairs
sold = $15 each
solution
we get here first Value added income Walmart that is express as
Value added income = value of sold - value of bought ..............1
Value added income = (15 × 45) - (10 × 60 )
Value added income = $75
and
Consumption Expenditure will be
Consumption Expenditure = (15 × 45)
Consumption Expenditure = $675
and
investing spending will be = 0
because here in this month no more investment is done
and
GDP will be final value of goods sold at month end is
GDP is = $675
Answer:
In Web the first box of first line and first box of second line.
In wiki the second and third box of first line
Explanation:
The right answer for the question that is being asked and shown above is that: "b. his marketing should stress quality and service." As Jake began his market research he discovered that there wasn't another retail boating supplies business for hunting more than 100 miles in fact there was no large lake or river either Jake concluded that his<span> marketing should stress quality and service</span>