Answer:
The lowest risk combination is at : expected return = 12%
standard deviation = 17.44%
Explanation:
Three mutual funds
stock fund : 15% expected return, 23% standard deviation
Bond fund : 9% expected return , 23% standard deviation
money market : sure rate of 5.5%
correlation between stock and bond fund = 0.15
variance for stock fund = 0.5 ( solved using excel )
variance for bond fund = 1 - variance for stock = 1 - 0.5 = 0.500
attached below is the table and
Answer:
The adjusted bank and book balance is shown below:-
Explanation:
The computation of the adjusted bank and book balance is given below:-
Bank statement balance Book balance
Opening balance $26,960 $26,620
Add: Transit Deposit $3,000 Earned Interest $150
Less: Outstanding check 4000 Error on check $810
($4,900 - $4,090)
Adjusted Balance $25,960 $25,960
Answer:
$23,709
Explanation:
Data provided in the question:
Amount of bond issued = $700,000
Duration = 5 years
Interest rate = 8%
Selling amount of bond = $728,700
Market rate of interest = 7%
Now,
Interest paid = Amount of bond issued × Interest rate
= $700,000 × 0.08
= $56,000
Interest expense = Amount of bond sold × Market Interest rate
= $728,700 × 0.07
= $51,009
unamortized premium = Selling amount of bond - Amount of bond issued
= $728,700 - $700,000
= $28,700
Amortized amount = Interest paid - Interest expense
= $56,000 - $50,009
= $4,991
Balance of the premiums on bonds payable account immediately following the first interest payment
= unamortized premium - Amortized amount
= $28,700 - $4,991
= $23,709
Answer:
A) The current supply will shift to the left
Explanation:
The supply curve shifts to the left when the total quantity supplied decreases, which results in a price increase at any given quantity.
If everyone expects that the football team will have a great season, the quantity demanded for tickets will increase, which will increase their price. But the suppliers will also hold to their tickets until a day or two before the games to increase expectations and fans' anxieties. That way the price will increase even more, and they will make a higher profit.
Answer:
A. $575,000 + $125,000 - $560,000
Explanation:
According to the ending inventory report, cost of sales would be calculated as follow;
Cost of sales = Beginning inventory + Purchase - Ending inventory
Cost of sales = $575,000 + $125,000 - $560,000