The main thing Vinnie did wrong was have multiple credit cards, and it say sin the question 'had fun with them' he probably did not monitor how much money he was spending.
False. There are other ways to maintain that information.
Answer:
i think the answer218
Explanation:
if you add 176.000+35.000=211+7=218 you get the right answer
Answer:
170,146
Explanation:
$250,000 / (1.08)5= 170,146
Answer:
The correct answer is A.
Explanation:
Giving the following information:
Activity Cost Pool Activity Measure Total Cost Total Activity
Machining Machine-hours $330,000 15,000 MHs
To calculate the predetermined manufacturing overhead rate we need to use the following formula:
Predetermined manufacturing overhead rate= total estimated overhead costs for the period/ total amount of allocation base
<u>Machinning:</u>
Predetermined manufacturing overhead rate= 330,000 / 15,000
Predetermined manufacturing overhead rate= $22 per machine-hour
<u>Machine setups:</u>
Number of setups $50,000 100 setups
Predetermined manufacturing overhead rate= 50,000/100
Predetermined manufacturing overhead rate= $500 per set-up