Answer:
The answers are:
<u>January 10</u>
Cash $816,000
Common stock $510,000
Contributed capital in excess
of par value, common stock $306,000
<u>January 15</u>
Equipment $80,000
Common stock $50,000
Contributed capital in excess
of par value, common stock $30,000
<u>February 1</u>
Organizational expenses $3,000
Common stock $25,000
Contributed capital in excess
of par value, common stock $500
Explanation:
Contributed capital in excess of par value is the amount of money (or other assets) over the par value of stock (in this case $5 per common stock) that the company received form shareholders in exchange for stock.
Answer:
60
Explanation:
price-earnings ratio = price / earnings per share
earnings per share = net income / shares outstanding = $150 / 300 = $0.50
$30 / $0.50 = 60
Answer:
a. $5,460
Explanation:
The computation of the ending amount of direct labor cost is shown below:
First we have to compute the direct labor hours which is
= Ending work in process - direct materials cost
= $17,578 - $7,750
= $9,828
The total per direct labor hours is
= $12 + $15
= $27
So, the direct labor hours would be
= $9,828 ÷ $27
= 364 hours
So, the ending direct labor cost is
= 364 hours × $15 per hour
= $5,460
Answer and Answer
Cross elasticity of demand is an economic concept that measures the responsiveness in the quantity demanded of one good when the price for another good changes
You can calculate the Cross Price Elasticity of Demand (CPoD) as follows: CPEoD = (% Change in Quantity Demand for Good A) Ă· (% Change in Price for Good A) Therefore the problem becomes CPEoD = 10% / 5% so CEPoD = 2%
. =2%