Answer:
2.00 times
Explanation:
The computation of receivables turnover ratio is shown below:-
Receivable turnover ratio = Net Sales ÷ (Beginning receivables + Ending receivables) ÷ 2
= $212,000 ÷ ($60,000 + $46,000)
= $212,000 ÷ $106,000
= 2.00 times
Therefore, for computing the receivable turnover ratio of 2021 we simply applied the above formula and as per the question the option is not available.
Answer:
B. discharged
Explanation:
Based on the information provided within the question it can be said that Bottling's contractual obligation to Chug is breached. This term refers to when a party in a contract does not meet the obligations that they agreed upon for whatever reason. Which, since Bottling decided to not perform their part of the contract due to prices becoming to high then they are breaching the contract, regardless whether or not it is due to external factors.
Answer:
He has to pay the insurance company=$1840.90
Explanation:
Value of his home=$449,000
Insurance company charges $0.41 per $100 of value in his home
Number of $100's in $449,000=449000/100=4490
They charge 0.41 for every $100=4490×0.41= $1840.90
He has to pay the insurance company=$1840.90