Answer:
The probability that carbon emissions from the factory are within the permissible level and the test predicts the opposite to be true is 19.338% (Rounding to the next thousandth place)
Step-by-step explanation:
1. Let's review the information provided to us to answer the question correctly:
Probability that carbon emissions from the company’s factory exceed the permissible level = 35% = 0.35
Accuracy of the test of emissions level = 85% = 0.85
2. The probability that carbon emissions from the factory are within the permissible level and the test predicts the opposite to be true is?
These two events, carbon emissions from the company’s factory and the accuracy of the test are independent events, therefore:
Probability that carbon emissions from the factory are within the permissible level = 1 - 0.35 = 0.65
Probability that the test predicts the opposite to be true = 0..35 * 0.85 = 0.2975 (The opposite is that the carbon emissions from the company exceed the permissible level)
Probability that carbon emissions from the factory are within the permissible level and the test predicts the opposite to be true is:
0.65 * 0.2975 = 0.193375
The probability that carbon emissions from the factory are within the permissible level and the test predicts the opposite to be true is 19.338% (Rounding to the next thousandth place
MARK BRAINLIEST PLS
3/5 of 7500 is 4500. That means 4500 chose coke. Now all u need to do is subtract 4500 from 7500 to get the amount of people that chose Pepsi. The answer would be 3000
700 - 175 is equal to 525 when you divide that by 35 you get 15 which is your answer.
Answer:
The equation is:
(2×π×r×4r)+(2×π×r^2)= A
The maximum radius of the can they will produce = 1.7 inches
Step-by-step explanation:
Please see the attached files for explanation
Answer:
-789.6
Step-by-step explanation:
I don't know if this is right