108 divided by 9 = 12 x -12 = -144 divided by 6 = -24 - (100 divided by 5) =
-24 - 20 = -44
answer= -44
11!/4!2! = 39916800/24(2)= 831600
Answer:
Here the answer, dearie.
Step-by-step explanation:

So, 136 people can sit in cafeteria and the patio.
You need to calculate how many times the required difference is of the standard deviation, i.e. the ratio difference / standard deviation.
These are the calculations:
Standard deviation = 0.2 mm
Difference between 25.6mm and the mean = 25.6mm - 25mm = 0.6 mm
Ratio difference / standard deviation = 0.6mm / 0.2 mm = 3.
Then, the answer is that a ball with a diameter of 25.6 mm differs 3 standard deviations from the mean.