Answer:
a. Assuming you purchased the bond for $850, what rate of return would you earn if you held the bond for 30 years until it matured with a value $5,000?
future value = present value x (1 + r)ⁿ
- future value = $5,000
- present value = $850
- n = 30
5,000 = 850 x (1 + r)³⁰
(1 + r)³⁰ = 5,000 / 850 = 5.882652
³⁰√(1 + r)³⁰ = ³⁰√5.882652
1 + r = 1.0608444
r = 0.0608444
r = 6.08%
b. Suppose under the terms of the bond you could redeem the bond in 2025. DMF agreed to pay an annual interest rate of 1.3 percent until that date. How much would the bond be worth at that time?
future value = present value x (1 + r)ⁿ
future value = 850 x 1.013⁷ = $930.43
c. In 2025, instead of cashing in the bond for its then current value, you decide to hold the bond until it matures in 2048. What annual rate of return will you earn over the last 23 years?
5,000 = 930.43 x (1 + r)²³
(1 + r)²³ = 5,000 / 930.43 = 5.373859398
²³√(1 + r)²³ = ²³√5.373859398
1 + r = 1.075849638
r = 0.0758
r = 7.58%
<span>As Sarah is young, increasing her calcium intake at a younger age can help with bone density at a later age. This can help ward off osteoporosis and other bone-related diseases that can be caused by a lack of sufficient nutrient intake. In addition, the increased soda consumption, even as a diet alternative, lead to negative health effects because of the ingredients in the soda and the lack of nutritional value in the carbonated drink.</span>
Answer:
The total selling expenses for the quarter will be $25,800
Explanation:
The computation of the total selling expenses for the quarter is shown below:
= Salaries + commission + Advertising
where,
Salaries = Expected salaries × number of months in one quarter
= $5,000 × $3
= $15,000
Commission = (January sales + February Sales + March Sales) × Commission percentage
= ($25,000 + $30,000 + $35,000) × 10%
= $9,000
And, the adverting equal to
= Expected advertising expenses × number of months in one quarter
= $600 × 3 months
= $1,800
Now put these values to the above formula
So, the value would be equal to
= $15,000 + $9,000 + $1,800
= $25,800
Answer:
Option (b) is correct.
Explanation:
Cyclical unemployment refers to the unemployment that occured because of the fall in the demand for goods and services in an economy. It is largely affected by the fluctuations in economic growth of a country. When the overall demand for goods and services are not matched with the full employment in an economy. This unemployment is mostly occured when the economy of a country is contracting.
Answer:
Capacity utilization rate in October is 63.75%
Explanation:
Units produced in October = 18170
Units production in most efficient way = 28500
Capacity utilization rate in October = 18170 / 28500 = 0.6375
In percentage, it is 63.75%