Answer:
B, net income for the year was $1,200,000, average assets were $20 million, ROI was 6%
Explanation:
net income is calculated by multiplying the percentage margin by the sales. We have,
(2 ÷ 100) × $60,000,000
= 0.02 × $60,000,000
= $1,200,000
To calculate the average assets, sales is divided by the turnover.
we have, ($60,000,000 ÷ 3.0)
= $20,000,000.
To calculate the ROI, margin and turnover are multiplied.
we have,
(2% × 3.0) = 6%
Cheers.
Answer:
C $30,000
Explanation:
. A $30,000 result has a 35 percent chance of occurring, but the entity cumulatively has a 55 percent chance of receiving at least a $30,000 tax benefit. As a result, $30,000 is the appropriate amount to recognize.
The ‘SMART’ technique a tool for effective goal setting. The acronym SMART stands for Specific, Measurable, Attainable, Realistic, and Time-bound, all of which are requisites for goals. The goal “to sell a combination of six refrigerators, stoves or dishwashers to earn a bonus” is specific, measurable, attainable and realistic because Michelle has done this before. Yet the goal is not time-bound. The length of time it is required to meet is not specified in the goal.
Answer:$1,735.24
half is 1.5
40 regular hours * $33.37 = $1334.8
8 overtime hours * (1.5 * $33.37) = $400.44
$1334.8 + $400.44 = $1735.24