Answer:
Christie's share is $104500 while Jergens share is $48500. Thus, the first option is the correct answer.
Explanation:
The appropriation of net income among the partners will be as follows,
$ $
Net Income $153000
<u>Less: Salary to Partner</u>
Christie (66000)
<u>Less:Interest on Capital</u>
Christie 36000
Jergens <u>46000 (82000)</u>
Remaining Profit 5000
<u>Distribution of Remaining Profit</u>
Christie (5000/2 = 2500) 2500
Jergens (5000/2 =2500) <u>2500</u>
<u />
<u />
Christie's Share = 66000 + 36000 + 2500 = $104500
Jergen's share = 46000 + 2500 = $48500
Answer:
The answer is: E) None of these.
Explanation:
A foreign national is a person who wasn´t born in the country in which he or she temporarily lives in.
We don´t have enough information to know if Carrie´s Car Care is a wealthy company. Maybe its total sales are just $10,000 a year but they export $2,500.
A multinational corporation usually has branches or subsidiaries. All we know about Carrie´s Car Care is that it makes some money outside the US, but we don´t know how. Maybe they simply export 25% of their products or maybe they are a huge multinational corporation. Not enough information.
The term globalization corporation doesn´t exist. The term corporate globalization refers to very large multinationals that reach all or most of the world´s markets.
Answer:
differentiated by quality/design
Explanation:
In this scenario the two coffee shops have different strategies for sale. While Jackie's coffee is a sit down cafe with a waiter service that takes personalised orders, Johnny's coffee sells at various kiosks it owns.
These two businesses are differentiated by quality or design. Jackie's has more quality because of the personalised service provided to customers.
Jackie uses design of a sit down cafe in one location, while Johnny's business design is to sell coffee at various locations (kiosks)
Answer:
The combination Labour delivery room
Explanation:
Utilization refers to the degree by which available resource
is being used.
It is given by the ratio of total input to total output
The attached file shows a complete solution
Answer:
1. U. None of these
2. Variable overhead price variance = $2,000 F
Variable overhead efficiency variance = $4,000 U
Explanation:
Please see attachment.