Answer:
The correct answer is $7,056.46
Explanation:
Giving the following information:
You want to save sufficient funds to generate an annual cash flow of $55,000 a year for 25 years as retirement income. How much do you need to save each year if you can earn 7.5 percent on your savings?
Final value= 55,000*25= 1,375,000
FV= {A*[(1+i)^n-1]}/i
A= annual deposit
Isolating A:
A= (FV*i)/{[(1+i)^n]-1}
A= (1,375,000*0.075)/[(1.075^38)-1]= $7,056.46
Answer:
correct option is c. 43.75
Explanation:
given data
share own = 700
stock outstanding = 320000
market price = $25
interest and taxes = $160,000
debt = $500,000
interest = 7%
loan = 7.5 percent interest
to find out
How many shares of JKL stock must Theo sell to unlever
solution
first we get here no of share that repurchased is express as
no of share =
..............1
no of share = 
no of share = 20,000 shares
sell = share own × ( no of share ÷ stock outstanding ) .................2
sell = 700 × 
sell = 43.75 shares
so correct option is c. 43.75
Answer:
Seth's total profits is $1,535.359
Explanation:
According to the given data we have the following:
MC = 0 and we will ignore fixed costs
Therefore TC = 0
Demand function in Santa barbara is
p = 74 - q
MR = 74 - 2q
Since Seth sets different uniform prices in two markets to maximizes his profit therefore
,
MR = MC
74 - 2q = 0
2q = 74
q=37
p = 74 - 37 = 37
Profit = pq - TC
= 37*37 - 0
= $1,369
Inverse demand finction Goleta is
p = 39 - 4q
MR = 39 - 8q
MR = MC
39 - 8q = 0
8q = 39
q = 4.875
p = 39 - 4.875 = 34.125
Profit = pq - TC
= 34.125*4.875 - 0
= $166.359
Therefore, Seth's total profits = $1,369 + $166.359
Seth's total profits= $1,535.359
Seth's total profits is $1,535.359
Answer: Option A which is the Dealership 0% financing option will be preferable if the Price of the car is less than the different of Loan monthly Payments minus Rebates.
Explanation:
OPTION 1
A buyer pays 60 monthly instalments and the interest rate is 0%. This tells us that there is no interest the value of the debt (Which is the price of 2003 Protege S hatchback) will not increase over the period of 60%, with this option time value of money is not considered.
Option 2
The buyer receives a Rebate of $3600 if the car is paid for in cash. The buyer qualifies for a loan at an effective rate of 7% per annum. The amount of a loan will be the Price of a 2003 Protege S Hatchback. Assuming the Loan will also ave a period of 60 months, The Total amount Payable over the period of 60 months equals Loan Monthly payments multiplied by 60 months. The buyer receives a rebate of $3600, therefore The Net Amount Payable for Option 2 financing is found by multiplying Loan monthly payments by 60 months then subtract the Cash Rebate received of $3600
Let us now compare the two options to find out how Large must the Car be for option A to be preferable.
Y = The Price of a 2003 Protege Hatch Back, Which also equals the amount of debt over a period of 60 years (option A has no interest)
Monthly Payments of a loan = P
number of Periods = 60 months
Debt in 60 months versus Loan payments multiplied by 60 months - rebate
Therefore Y ∠ P x 60 months - $3600
Option A which is the Dealership 0% financing option will be preferable if the Price of the car is less than the different of Loan monthly Payments minus Rebates.
Answer: b) No
Explanation:
If you double the capacity of the bottleneck operation i.e the operation that has a limited capacity that is causing the entire project to slow down, it could work for removing the bottleneck from that particular operation. The problem however, is that this bottleneck might then be passed into another operation which will then slow down the entire process again.
Think of this this way, imagine there is constant traffic on one road with a double lane in a city and the city decides to up it to a four lane drive. The traffic subsides in that area but still continues on the road lane after the upgraded road which is a 2 lane as well.
The problem may have been fixed in one area but might just come up in another one.