Answer:
$1,135.05
Explanation:
Given:
Sales = $15,900
Net new equity = $500
Dividend payments = $75
Retained earnings = $418
Depreciation = $680
Interest expense = $511
Tax rate = 21% = 0.21
Now,
Net income = Retained earnings + Dividend payments
= $418 + $75
= $493
Profit before tax = Net income ÷ ( 1 - tax rate )
= $493 ÷ ( 1 - 0.21 )
= $624.05
Therefore,
Earnings before interest and taxes
= Profit before tax + Interest expense
= $624.05 + $511
= $1,135.05
One important factor that Vivian needs to consider is that demand changes as a result of changes in price, however, other factors could affect the demand for goods or services, examples are, changes in the price of related goods, the income of the people, changes in preference etc.
Therefore, based on this fact, Vivian should consider "Price elasticity of demand." Price elasticity of demand can be defined as a measurement used in economics to show the responsiveness or elasticity of the quantity demanded of a good or service to a change in its price when nothing but the price changes.
Answer:
It would be unethical and a conflict of interest for Solomon to let his uncle in on the details because it would give his uncle an unfair advantage against the other bidding contractors. It's a form of nepotism
Explanation:
hope this helps have a great day
What is the question? sorry I can't help