answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
skad [1K]
2 years ago
5

The value of a car is 18,500. It loses 10.3% of its value every year. Find the approximate monthly decrease in value. Round your

answer to the nearest tenth
Mathematics
1 answer:
valentina_108 [34]2 years ago
6 0

Answer:

$158.8

Step-by-step explanation:

There are 12 months in 1 year.

If in 1 year, it looses value of 10.3%, so in a month it will loose value of:

10.3%/12 = 0.8583% per month

So, to find the decreased value (in dollars) per month, we got to find 0.8583% of 18,500 dollars.

First, we need to convert percentage to decimal by dividing by 100. Then we multiply that to 18,500 to get our answer. So:

0.8583% = 0.8583/100 = 0.008583

Now,

0.008583 * $18,500 = $158.7855

Rounded to nearest tenth (1 decimal pae) = $158.8

You might be interested in
1. Which ordered pair is in Quadrant III? A. (–3, –1) B. (1, –3) C. (–1, 5) D. (–1, 3)
IrinaVladis [17]
Quadrant III is bottom lefft aka, x and y are both negative
so the answer is A
3 0
1 year ago
Read 2 more answers
Clay can run one lap around the track in 1/4 of an hour. How many hours will it take him to run 5 1/3 laps around the track?
Jet001 [13]

Answer: It will take him 1 hour and 35 min

8 0
1 year ago
A bakery uses 70% of its milk in one week. They now have 36 quarts of milk left. The bakery started the week with how many quart
PIT_PIT [208]
The bakery starts a week with 100% quarts of milk.
In the course of the week they use 70%, meaning the remainder is 30% quarts of milk.
Therefore, the remaining quarts are equivalent to 30%
thus,  36 = 30% to get 100% ;
     (36/30) ×100 = 120
Therefore, the bakery started the week with 120 quarts of milk
         
5 0
2 years ago
Under her cell phone plan, Camila pays a flat cost of $63.50 per month and $5 per gigabyte, or part of a gigabyte. (For example,
Luden [163]

Answer:

Step-by-step explanation:

4 0
1 year ago
You by x packs of pencils, twice as many packs of erasers, and three times as many rolls of tape. Write an expression in the sim
ra1l [238]
Answer- since you are buying x packs of pencils, 2x packs of erasers, and 3x rolls of tape, you would be buying a total of 6x items.
7 0
1 year ago
Other questions:
  • Chelsea has 11 times as many art brushes as Monique. If they have 60 art brushes altogether, how many brushes does Chelsea have?
    12·1 answer
  • an apple Orchard sells apples in bags of 10. the orchard sold a total of 2,430 apples one day. how many bags of apples was this
    6·2 answers
  • What is the greatest perfect square that is a factor of 980?
    7·2 answers
  • Draw the graphs of the functions y=1.2x+.9 and y=−1.3x+4.4. Using the graph, locate the points of intersection of the two graphs
    15·1 answer
  • Please answer numbers 13 14 and 15
    7·1 answer
  • A bowling alley charges $185 per hour for party’s. How much would a 2.5-hour party cost? Show your work
    14·2 answers
  • Find the circumference of the sphere whose volume is 1375/21 cu. cm​
    9·1 answer
  • Factorise 18a³b³- 27a²b³ +36a³b²​
    8·1 answer
  • The graph of the parent function f(x) = x3 is transformed such that g(x) = f(–2x). How does the graph of g(x) compare to the gra
    12·2 answers
  • Liz and Andy make money selling jewelry at a local fair. Liz and Andy both sell necklaces for $8 each. Andy also sells bracelets
    14·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!