Answer: $130,000
$205,600
$50,000
Explanation:
Depreciation expense using the straight line depreciation method = (Original cost of asset - Salvage value) / useful life
Depreciation expense = ( $400,000 - $40,000) / 4 = $90,000
Net book value for year 1 =$400,000 - $90,000 = $310,000
Net book value for year two = $310,000 - $90,000 = $220,000
Net book value for year 3 = $220,000 - $90,000 = $130,000
Deprecation expense using the unit of production method = [ (Original cost of asset - Salvage value) / total estimated productive capacity] × actual productive use of asset
($400,000 - $40,000) / 20,000 = $18
Depreciation expense for year 1 = $18 × 3000 =$54,000
Net book value for year 1 = $400,000 - $54,000 = $346,000
Depreciation expense for year 2 = $18 × 1800 = $32,400
Net book value for year two = $346,000 - $32,400 = $313,600
Depreciation expense for year 3 = $18 × 6000 = $108,000
Net book value for year three = $313,600 - $108,000 = $205,600
In the double declining method = 2 × (1/number of years ) =2 × (1÷4) = 0.5
Deprecation expense using the double declining method = 0.5 × net book value
Depreciation expense for year 1 = 0.5 × $400,000=$200,000
Net book value for year 1 = $400,000 -$200,000=$200,000
Depreciation expense for year two = $200,000 × 0.5 = $100,000
Net book value for year two = $200,000 - $100,000 = $100,000
Depreciation expense for year 3 = $100,000 × 0.5 =$50,000
Net book value for year three = $100,000 - $50,000 = $50,000