Answer:
1.Since there is spare capacity in the consumer division, the acceptable transfer prices are variable cost per unit - market price per unit
i.e. $104-$150
The transfer price should be set in between the two. However, $150 is an appropriate price
2. Income will increase as follows:
Consumer Division = (115-104)*2880 = $31,680
Commercial Division = (150-115)*2880 = $100,800
Company = $132,480
3) check the attached file
4.Income will increase as follows:
Consumer Division = (126-104)*2880 = $63,360
Commercial Division = (150-126)*2880 = $69,120
Company = $132,480
Explanation:
check attached files for explanation well detailed.
Answer:
A) inelastic demand
Explanation:
Demand is inelastic if a change in price has no effect on quantity demanded.
Changes in price has no effect on quantity of leather demanded. Therefore, the demand for leather is inelastic.
Direct purchasing is buying raw materials used in the production process.
Straight rebuy is purchasing similar goods from the same supplier under similar conditions.
Modified rebuy is purchasing similar goods either from a different supplier or in a different condition.
Answer and Explanation:
The computations are as follows
a. For company receivable turnover
As we know it is
= Credit Sales ÷ current account receivable balance
= $2,940,600 ÷ $457,615
= 6.43 times
b.
Now
company's days' sales in receivables is
= 365 ÷ Receivables turnover ratio
= 365 ÷ 6.43
= 56.77 days
c. Therefore the average collection period is the same as days sales in receivable i.e 56.77 days
Answer:
$532,000
Explanation:
The opportunity cost is the cost of the best option rejected.
In this case the option rejected was the investment project that would have returned a total fo 532,000
Therefore, the model 240 should produce a higher profit than 532,000 to reject his project.
The 310 model would have unused capacity as it has more capacity than model 240 but the company will not need to produce as much. So it is discarted from the calculation as it has inefficiency
Answer: These can be explained as follows :-
Explanation: A.Causes of environmental problems :-
1. Urbanization
2. Deforestation
3. Overpopulation
4. Waste production
5. Industrialization
B. Poverty means a state of an individual in which he is not able to fulfill his or her basic necessities of life.
Usually poor people are not well educated and are not very ware about the cleanliness around them, they pollute rivers, forest and other natural resources.
The wealthy folks on the other hand, demand more goods and services leading to exploitation of natural resources.
C. People in toady's time period are not very aware about the environmental problems occurring due to heavy consumption of certain goods, inclusion of environment cost will lead to consumer awareness and it might work for the betterment of earth.