Answer:
The correct answer is option (B).
Explanation:
According to the scenario, the given data are as follows:
Par value of bond = $10,000
Coupon rate Annual = 5%
So, Coupon rate semi annual = 2.5%
Inflation rate semi annual = 2%
So, we can calculate the coupon payment for six months by using following formula:
New par value of bonds after inflation = $10,000 + ( $10,000 × 2% ) = $10,200
So, Coupon payment = New par value × Coupon rate semi annual
= $10,200 × 2.5%
= $255
Answer: Selective hiring
Explanation: In the selective hiring process the managers of an organisation sets a criteria for the job available. While recruiting the managers sticks to the criteria strictly and only those employees are hired who fits that particular criteria.
In the given case, Dorrance wants to recruit someone with excellent skills in soccer, thus we can conclude that she is doing selective hiring.
Answer:
c) $5,000
Explanation:
Kansas Plating Company
Cost of Goods Manufactured.
DM used $40,000
Add Direct labor $70,000
Add Overhead $180,000
Total Manufacturing Costs 290,000
Work in Process Inventory
Add Begin. Inv. 5000
Avail. for mfg. 295,000
Less End. Inv. 3,500
0
Cost of goods mfg 260,000
As the beginning balances of materials direct labor and FOH are given we add these to get total manufacturing costs and also the ending balances are given of Cost of Goods Manufactured and ending Inventory we calculate backwards to get to the Work In Process opening Inventory.
Answer:
c. Time series analysis
Explanation:
Time series analysis is a type of technique used in statistics to analyse data that are based on time and current happenings. Such data are time and period based.
There are 3 types of time series analysis data.
a. Pooled data.
b. Cross section data.
c. Time series data.
Time series analysis helps to determine seasonal variance, trends and future forecast.