Answer: a) $18,605
Explanation:
The amount he can borrow today will be an amount that when grown at a rate of 7.5% per year will equal $20,000 in a year.
20,000 = Amount + ( Amount * rate * time)
20,000 = Amount + (7.5% * Amount)
2,000,000 = 1.075 * Amount
Amount = $18,605
Answer:
c.Create, Vinyl, Digital, and Record
Explanation:
The answer is
c.Create, Vinyl, Digital, and Record
Since Create Inc. which is a domestic corporation, owns 100% shares in two enterprises. One is Vinyl Ltd. which is a foreign corporation and the other is Digital Inc. which is a domestic corporation. And Create Inc. also happens to own 12% shares in a domestic corporation named Record Inc.
Now since Create Inc. owns shares in all the three corporations, all these corporations's net income will be included in the Create's income statement current-year financial report.
Thus the answer is
c.Create, Vinyl, Digital, and Record
Answer:
a) $12,500 unfavorable
b) 0
Explanation:
variable factory overhead controllable variance = actual variable overhead expense - (standard variable overhead per unit x standard number of units)
actual variable overhead expense = $725,000
standard variable overhead per unit = $712,500 / 60,000 = $11.875
standard number of units = 60,000
variable factory overhead controllable variance = $725,000 - $712,500 = $12,500 unfavorable
Controllable factory overhead is not related to any changes in the actual volume or quantity produced.
Fixed factory overhead volume variance = actual fixed overhead - standard fixed overhead = $262,500 - $262,500 = 0
Fixed overhead was exactly the same as the standard or budgeted overhead.
Answer:
Dr interest expense $7,000
Dr notes payable $7,238
Cr cash $14,238
Explanation:
The first task is to compute interest expense on the loan in year 1 which is shown below:
interest expense=$100,000*7%
interest expense=$7,000
Principal repayment=repayment-interest repayment
Principal repayment=$14,238-$7,000=$7,238
The double entries are to debit interest expense and notes payable with $7,000 and $7,238 respectively while cash is credited with $14,238 as an outflow of cash.
The expectancy theory is the theory that determines how motivated someone is. This consists of three elements, and for someone to be motivated, all of these should be on the high level. These primary elements include EXPECTANCY, INSTRUMENTALITY, AND VALENCE. Expectancy is believing that a certain level of effort will also result to a certain level of performance. Instrumentality believes that if the performance is successful then the outcome is expected to be what is desired. Valence is what the value the worker provides to an outcome.