Answer:
170,146
Explanation:
$250,000 / (1.08)5= 170,146
Answer:
$555,750
Explanation:
First we need to calculate the units produced in the month of August.
We know that the opening inventory of finished goods is equal to 40% of that month's sale.
- The Opening inventory of August will be: 11100 * 0.4 = 4440
- Units produced in august relating to August sales will be 11100 - 4440 = 6660
- Units produced in August relating to September's sales will be 12600 * 0.4 = 5040
- Total units produced in August = 6660 + 5040 = 11700 units
- labour hours required for August = 11700 * 2.5 = 29250 direct labor hours
- So, Direct labor Cost = 29250 * 19 = 555750
Answer:
A Common Market
Explanation:
A Common Market is the one where a group is created or established by countries within the area of geographical in order to encourage the duty free trade as well as the free labor movement and also the capital among the members. In the market, it imposes a common external tariff on the imports.
So, in this market, members eliminate the barriers of trade and adopt or follow the common policy.
Answer:
Total factory overhead to be charged to each unit of Hooks is $33
Explanation:
Sum of all Activity Cost = Total Factory Overhead
Calculate the total factory overhead to be charged to each unit of Hooks
Activity rate = Budgeted amount / Total of each activity base
∴ Activity Rate
For Setups = 60,000 / 20,000 = 3 per setup
For Inspections = 120,000 / 24,000 = 5 per inspections
For Assembly = 420,000 / 28,000 = 15 per dlh
Activity Cost = Activity base for each unit * Activity rate
∴ Activity Cost
For Setups = 1 x 3 = $3
For Inspections = 3 x 5 = $15
For Assembly = 1 x 15 = $15
Recall that;
Sum of all Activity Cost is the Total Factory Overhead
= $3 + $15 + $15
= $33