Well you can ask yourself which of these answers have to do with having a flexible mind. I would say having a flexible mind
helps you become a team player
because in order to work with other people you must have a flexible mind.
Natalie wants to make a 25% profit on a $70000 sale. That would be:
(125 ÷ 100) × 70000 = $87500.
Natalie wants to make $87500. But the agent would charge a 6% for the sale, Natalie will add a 6% to the $87500, that would be:
(106 ÷ 100) * 87500 = $92750.
On this $92750, there's a closing cost of $1200,
Add $92750 + $1200 = $93950.
$93950 to the nearest hundred will be $94000.
Natalie should make the final sale price $94000 in order to make a profit of %25.
Answer:
A) $0
Explanation:
as per IRC section 101g, if the payment exceeds the greater of per actual cost then the excess payment amount will be taxable.
total tax free payment = 360*30
= $10,800
Therefore, The taxable amount is $0
<u>PART A:</u>
The government has voted for budget neutral tax cut policy in order to avoid the enhancement in the deficit. Thereby, government spending will be reduced by an amount of $8 billion.
<u>PART B:</u>
The calculation for fall in GDP is as follows:

Multiply with change in government expenditure,

Thus, if the government expense is reduced by $8 billion then fall in GDP is by $53.33 billion
<u>EFFECT ON GDP DUE TO REDUCTION OF TAX:</u>

Multiply with change in tax,

Thus, when the taxes are reduced by $8 billion, then GDP shows an increase by $45.33 billion.
Therefore, change in equilibrium level of real GDP = -$8 billion ( -53.33 billion + 45.33 billion).