answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
alukav5142 [94]
2 years ago
13

Regina takes yoga classes 2 days a week at the community center the cost for the classes is $72 and Regina pays extra$12 to rent

the yoga equipment used in class
Mathematics
1 answer:
Kamila [148]2 years ago
4 0

Answer:

gfh

Step-by-step explanation:

dhgdh

You might be interested in
Which equation below shows a correct first step for solving 3x = -12
Wewaii [24]
The answer is A. You just solve each one and you would find that it would be the same as 3x=-12.
5 0
2 years ago
Katie has 4 grape candies and 3 cherry candies. The ratio of the mumber of grape candies to the total number of candies is what?
dimaraw [331]

Answer 4:7

Step-by-step explanation:

6 0
1 year ago
Read 2 more answers
If m□ebd=4x-8 and m□ebc=5x+20,find the value of x and m□ebc
RoseWind [281]

m□ebd=4 x-8 and m□ebc=5 x+20

This is solvable only if e b is the initial side and b d and b c lies on opposite side of each other and lies on a line i.e c,b,d are Collinear.

∠ebd and ∠ebc will form a linear pair.The meaning of linear pair is that angles forming on one side of a straight line through a common vertex which are adjacent is 180°.

i.e

∠ ebd + ∠ebc = 180°

4 x- 8 + 5x + 20= 180°

adding like terms

⇒ 9 x +12 =180°

⇒ 9 x = 180° - 12

⇒ 9 x = 168°

⇒ x =( 168/9)°=(56/3)°

now  m□ebc =5 x +20

       = 5 × 56/3 + 20

       = 280/3 + 20

      =340/3

m□ebc=( 340/3)°

So, solution set is x =(56/3)° and  m□ebc =(340/3)°

5 0
2 years ago
A homemade lip balm consists of coconut oil and beeswax. Coconut oil costs $0.50 per ounce and beeswax costs $2.00 per ounce. If
Alika [10]

Let

a--------> the total cost in dollars of 6 ounces of coconut oil

b--------> the total cost in dollars of 5 ounces of beeswax

we know that

a=0.50 \frac{\$}{ounce}*6=\$3

b=2.00 \frac{\$}{ounce}*5=\$10

therefore

<u>the answer is</u>

the total cost in dollars of 6 ounces of coconut oil is a=\$3

the total cost in dollars of 5 ounces ofbeeswax is b=\$10

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
A local convenience store in a large city closes each day at 10 P.M. The owner of the store is investigating whether mean sales
Aleksandr-060686 [28]

Answer:

the answer is B

Step-by-step explanation:

cuz i have already take the test

7 0
2 years ago
Other questions:
  • A car’s momentum is p when it is traveling with a velocity of v. If the velocity of that car doubles, what is the new momentum o
    11·2 answers
  • Write an expression for the number of tiles Bruce used and an expression for the number of tiles Felicia used. Use x to represen
    11·2 answers
  • in a group of 140 adults, 92 watch tennis, 81 play a sport and 40 do neither. find the probability that an adult chosen at rando
    7·2 answers
  • Triangle RST was dilated by a scale factor of One-half. The image, triangle R'S'T', is an isosceles triangle, with each leg meas
    7·2 answers
  • Translate to an inequality. Use the variable x for next year's salary.
    11·1 answer
  • Molly is making strawberry-infused water. For each ounce of strawberry juice, she uses 3 time many ounces of water. She wants to
    10·2 answers
  • Write the polynomial as a product: mn − mk + xk − xn
    14·1 answer
  • A dealer bought 3 gross buttons at $.38 a dozen. He sold the buttons at 5 cents each. How much was his profit per gross?(12 doze
    8·2 answers
  • In Texas, the coldest temperature ever recorded is -23 F. That's a lot chillier than in Florida, where the coldest recorded temp
    14·2 answers
  • If cheese costs $5.65 per pound, what will be the total cost of 2.2 pounds of cheese?​ plz help meee
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!