The document that is being used by a seller in which the
contents and description of the property is placed for the buyer to see is in
the transfer disclosure statement. The transfer disclosure statement will
provide the description of the property and if there are any damages in the property
of additional fixtures or cost made. It could provide contents such as things
having to be furnished or not.
Answer:
$6450
Explanation:
Given that
Monthly gross income = 3500
Monthly operating expenses = 1100
Tax rate = 25%
Annual cost recovery expenses = 3000
Recall that, taxable income is income less expenses.
Therefore,
Annual gross income = 3500 × 12
= 42000
Annual operating expense = 1100 × 12
= 13200
Thus,
Taxable income = 42000 - 13200 - 3000
= 25800
Tax liability = tax rate × taxable income
= 0.25 × 25800
= $6450
Yes , the given statement is true
Explanation:
Since the credit limit is now 10k for purchases of Marketpoint, the demand requires them.
You will apply for an increasing or decreasing in the loan cap electronically and will actually receive an immediate decision.
You should wait 4 months before your credit limit is extended and wait 6 months after a drop in your credit ceiling for an increase.
Answer:
The correct answer is E. master production schedules.
Explanation:
Master production schedules is not an input to the aggregate planning process all other options are its input,
Aggregate planning process is an attempt to respond to predicted demand within the constraints set by product, process and location decisions.
Hence, master production schedules is not a relevant input for this planning process but can be a result of the aggregate planning process. In other words master production schedule is formed after aggregated planning has been completed.
Answer:
The correct answer is letter "B": Clients can compare information from different institutions to make informed decisions.
Explanation:
The government puts special emphasis on regulating institutions' disclosures so that core information on benefits and responsibilities are provided to customers before they enter into a contract. By this, clients will be generally aware of what they are engaging in. Besides, they can compare information among different organizations so they can eventually choose the most convenient according to their needs.