answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
A 9000-N automobile is pushed along a level road by four studentswho apply a total forwardforce of 500 N. Neglecting friction, t
Anna71 [15]

Answer:

B. 0.54 m/s²

Explanation:

Acceleration: This can be defined as the rate of change of velocity. The S.I unit of acceleration is m/s².

From Newton's fundamental equation,

F = ma .................. Equation 1

Where F = force applied on the automobile, m = mass of the automobile, a = acceleration of the automobile.

Making a the subject of the equation,

a = F/m .................. Equation 2

But,

W = mg................... Equation 3

Where W = weight of the automobile, g = acceleration due to gravity.

Given: W = 9000 N, g = 9.8 m/s²

Substitute into equation 3

9000 = 9.81m

m = 9000/9.81

m = 917.43 kg.

Also given: F = 500 N. and m = 917.43 kg

Substitute into equation 2,

a = 500/917.43

a = 0.54 m/s²

Hence the acceleration of the automobile = 0.54 m/s²

The right option is B. 0.54 m/s²

5 0
2 years ago
A new planet is discovered beyond Pluto at a mean distance to the sun of 4004 million miles. Using Kepler's third law, determine
AVprozaik [17]

Answer:

103239.89 days

Explanation:

Kepler's third law states that the square of the orbital period of a planet is directly proportional to the cube of the semi-major axis of its orbit.

                               a³ / T² = 7.496 × 10⁻⁶  (a.u.³/days²)

where,

a is the distance of the semi-major axis in a.u

T is the orbit time in days

Converting the mean distance of the new planet to astronomical unit (a.u.)

                       1 a.u = 9.296 × 10⁷ miles        

                                      \frac{4004 * 10^{6}}{9.296 * 10^{7}}  =  43.07\ a.u.

Substituting the values into Kepler's third law equation;

                                    \frac{(43.07)^{3}}{T^{2}}  =  7.496 * 10^{-6}  

                                    T^{2} = \frac{(43.07)^{3}}{7.496 * 10^{-6}} (days)²

                                    T^{2} = \sqrt{\frac{(43.07)^{3}}{7.496 * 10^{-6}}}

                                    T = 103239.89 days

An estimate time T for the new planet to travel around the sun in an orbit is 103239.89 days

7 0
2 years ago
After an initial push, a sled begins to move downhill at 1 m/s. A few seconds later its kinetic energy has increased. The sled n
Mila [183]
1/6 is how much your neighbor will have the answer would be 8
6 0
2 years ago
How much force is required to pull a spring 3.0 cm from
avanturin [10]

Answer:

I know that T= kx where T is the tension which equaka the force og gravity = mg = 1.37 * 10 = 13.7 x is the elongation of the spring so the length after dangling the object minus the original length.

I hope it helps

plz let me know if it is wrong or right.

4 0
2 years ago
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!