Answer:
In order to find IRR we have to set the present value of all cash flows to 0,
IRR is the rate at which if we discount the payments the NPV (net present value) will be 0
-1875000+
415,350/(1+IRR)
415,350/(1+IRR)^2
415,350/(1+IRR)^3
415,350/(1+IRR)^4
415,350/(1+IRR)^5
415,350/(1+IRR)^6
415,350/(1+IRR)^7
Now we can use trial and error to see at what rate will the npv be
IRR= 12.35%
Another simple way of doing is using the cash flow function of a financial calculator and input these values.
CF0=1875000
C01=415,350
C02=415,350
C03=415,350
C04=415,350
C05=415,350
C06=415,350
C07=415,350
Explanation:
Answer:
Total cost= $3,595
Explanation:
Giving the following information:
Estimated fixed overehad= $155,000
Estimated variable manufacturing overhead= $3.40 per machine-hour
Estimated machine-hours= 50,000
Job A881:
Total machine-hours 100
Direct materials $645
Direct labor cost $2,300
First, we need to calculate the predetermined overhead rate:
Estimated manufacturing overhead rate= total estimated overhead costs for the period/ total amount of allocation base
Estimated manufacturing overhead rate= (155,000/50,000) + 3.4
Estimated manufacturing overhead rate= $6.5
Total cost= direct material + direct labor + allocated overhead
Total cost= 645 + 2,300 + (6.5*100)
Total cost= $3,595
Answer: Optimize more ways in how the search engine can reach people better and solve problems with little or no challenges
Explanation:
Google has to look for ways in how the search engines can reach a wider audience and how they can easily answer people's question without much referrals. Most people get tired when they come online to search for an answer to a question and they are being referred severally to other sites and they end up not getting the desired answer at the end f their search. Google should look for ways in designing their tool to provide answers immediately with little or no bulky referrals.
Answer:
$ 3,115,000
Explanation:
Calculation for Kew Company’s cash receipts from sales in 2017
Beginning accounts receivable balance $ 400,000
Add Total credit sales $ 3,000,000
Total accounts receivable $ 3,400,000
Less: Ending accounts receivable balance $ 485,000
Cash received from receivables $ 2,915,000
Add Cash sales 200,000
Cash receipts from sales $ 3,115,000
Therefore Kew Company’s cash receipts from sales in 2017 will be $ 3,115,000
Answer: Elasticity of luxury weekend hotel packages in las vegas is -1.432.
Explanation:
Price elasticity of demand measures the responsiveness of quantity demanded to a change in the price of the good.
Mid point method-





Elasticity of luxury weekend hotel packages in las vegas is -1.432.