Answer:
$7,000
Explanation:
The computation of the amount of purchasing department allocated to assembly department is shown below:
= Total purchasing department cost × number of purchase order ÷Total numbers of purchase orders in overall operating departments
= $35,000 × 4 ÷ 20
= $7,000
The 20 number of purchase orders is come from
= 16 + 4
= 20
We simply applied the above formula
Answer:
- <u>Members of teams with high cohesiveness feel higher loyalty to the team and have better job satisfaction.</u>
- <u>Teams with high cohesiveness are generally more productive due to the energizing effect of regular interaction among team members.</u>
Explanation:
Remember, cohesiveness looks at the degree to which team members <em>stick</em> together in times of difficulties.
Also cohesive teams are good communicators; they would involve in regular interactions among team members, an attitude which when applied to an organisation setting would increase the team's productivity.
Answer:
The correct answer is letter "A": branding.
Explanation:
Branding is the marketing approach by which a company creates an exclusive image, name, or design or more than one at the same time to provide consumers with a product that is different from its competitors. Typically, in the branding provides the product's core feature with an additional advantage to engage consumers in purchasing.
Answer:
Explanation:
Where Price equals marginal cost ( MC ) , supply will be made .
A ) Supply curve for rainfed area almond growers
P = .02 Q
Q = 50 P
Supply curve for drier area growers
P = .04 Q
Q = 25 P
B ) No of growers of rainfed area = 500
no of growers of dry area = 300
Total supply = Qs = 50 P x 500 + 25 P x 300
= 25000 P + 7500 P = 32500 P
C )
Market demand Qa = 105000 - 2500 P
For equilibrium Qa = Qs
32500 P = 105000 - 2500 P
35000 P = 105000
P = 3
D ) Qs = 32500 x 3 = 97500 .
E ) amount by rainfed growers
= 500 x 50 x 3 = 75000
amount by dry area growers = 300 x 25 x 3 = 22500
Answer:
c. She should pay with a credit card.
Explanation:
Credit cards are basically loans that the banks give to the customer to use and pay back before the due date.
Now if Sean's mother does not know how much money she has, she must use the credit card because to be financially responsible and pay the type services their due amount.
Later she can check her account details and make payments to the bank as per requirement.