Answer:
B. The economy would have enjoyed a much higher level of output in the mid-2000s.
Explanation:
This choice is based on the theory of production capacity, which tries to explain that industrial capacity of companies increases with increased supply of production resources. Capital is one of the production resources which is increased with increased supply of US dollars. Increased money supply increases the capital which banks can lend out to companies to increase their production capacity.
On the other hand, where this to be based on the theory of inflation, a different answer would have been produced. The theory of inflation recognizes that the average inflation rate increases proportionately to a percentage increase in money supply, among other factors that influence inflation rates.
That the price level in 2005 would have been about 28 percent higher than what it actually reached in that year is highly speculative. And D is certainly not the correct option, because the economy's output is increased with increased production capacity caused by increased money supply.
Answer:
S corporation
Explanation:
In the given case, The eagle basis at the closing of the year is 70,000 i.e. $40,000 + $30,000 (50% of $60,000)
In the case when the entity was a general partnership so 50% of $10,000 i.e. $5,000 would be added to the basis of Eagle
So here the type of entity that was formed is S corporation
The same is relevant
Answer:
The correct answer is -3.963%.
Explanation:
According to the scenario, the given data are as follows:
Interest rate = 7.85%
Rate of inflation = 12.3%
So, we can calculate the real interest rate by using the following method:
Real interest rate =[ (1 + Interest rate) ÷ ( 1 + inflation rate) ] - 1
By putting the value, we get,
Real interest rate =[ (1 + 0.0785) ÷ ( 1 + 0.123) ] - 1
= -3.963%
So, the purchasing power of your savings decreased by 3.963%.
Answer:
Total cost= $3,595
Explanation:
Giving the following information:
Estimated fixed overehad= $155,000
Estimated variable manufacturing overhead= $3.40 per machine-hour
Estimated machine-hours= 50,000
Job A881:
Total machine-hours 100
Direct materials $645
Direct labor cost $2,300
First, we need to calculate the predetermined overhead rate:
Estimated manufacturing overhead rate= total estimated overhead costs for the period/ total amount of allocation base
Estimated manufacturing overhead rate= (155,000/50,000) + 3.4
Estimated manufacturing overhead rate= $6.5
Total cost= direct material + direct labor + allocated overhead
Total cost= 645 + 2,300 + (6.5*100)
Total cost= $3,595
Answer: Missionary marketing is indirect selling. The salesperson provides the information about the product and tries to influence the buying decision.
Explanation: This marketing strategy is used to convince a person who is new to the product or has never used the product. The motive is to influence than direct sale. The salesperson is known as Detailer. Here Tender Love is practicing the same marketing strategy.