Answer:
$282,000
Explanation:
The computation of the capitalized amount of the land is shown below:
= Number of shares exchanged × fair value of per share - scrap selling value
= 6,000 shares × $50 per share - $18,000
= $300,000 - $18,000
= $282,000
Simply we multiplied the exchanged shares with its fair value and then deduct the scrap selling value so that the correct value can come.
All other information which is given is not relevant. Hence, ignored it
Answer: c. All of these
Explanation:
Business analysis is difficult from operational databases for quite a number of reasons which include but are not limited to:
i. Every department having its own method for recording data - there is a misalignment of data definitions across differnent departments which means that users might not be able to compare data effectively.
ii. Data standards not applying across departments - Different departments usually use different formats to record data again making comparison difficult.
iii. The data, if available, often being incorrect or incomplete - missing data across departments due to lack of set standards can again make comparisons difficult.
Therefore all of the options are correct.
Answer:
the time rate system
Explanation:
The wage payment system is divided into three major types:
- Time rate: employees are paid on the basis of time, e.g. per hour, day or week. This payment system doesn't consider any type productivity factors. The main advantage of using this payment system is its simplicity: e.g. amount of hour worked x wage per hour = total salary.
- Piece rate: employees are paid on the basis of quantity and quality of work performed (productivity).
- Incentive wage: combination of the two prior systems, where employees are paid a fixed time rate plus a bonus or incentive pay depending on productivity.
Answer: The correct answer is "a. establish credibility".
Explanation: Terrance was seeking to accomplish the "establish credibility" goal in the speech introduction.
Among the qualities that every speaker should have is credibility, characterized by three other qualities, which are: honesty, knowledge and dynamism. The credibility also has to do with the good reputation of the speaker to obtain acceptance of his message, in addition to being well prepared, that is, having knowledge, competence and experience on the subject.
Answer:
Dividend in year 2000 (Do) = $0.137
Dividend in year 2012 (D12) = $0.55
Required return (Ke) = 13.7% = 0.137
D12 = Do(1 + g)n
$0.55 = $0.137(1 + g)12
<u>$0.55</u> = (1 + g)12
$0.137
4.0146 = (1 + g)12
12√4.0146 - 1 = g
1.1228 - 1 = g
g = 0.1228 = 12.28%
Po = Do<u>(1 + g)
</u>
ke - g
Po = $0.55<u>(1 + 0.1228)
</u>
0.137 - 0.1228
Po = $0.55<u>(1.1228)
</u>
0.0142
Po = $43.49
Explanation:
In this case, we need to calculate the growth rate using the formula D12 = Do(1 + g)12. Then, we will calculate the current market price, which is a function of current dividend paid, subject to growth rate, divided by the excess of cost of equity over growth rate.