Answer:
The amount of cash flow from revenue that will appear on the statement of cash flows is $120,000.
Explanation:
the amount pf cash flow from revenue that will appear on the statement of cash flows is $120,000 because irrespective of whether it is collected or not he must consider the full value of accounts receivable and the collection amount out of the account receivable will be adjusted in the cash flow from operating activities.
Therefore, The amount of cash flow from revenue that will appear on the statement of cash flows is $120,000.
Answer:
<u>1. Johann is looking to double the profits of his lemonade stand</u>
Explanation:
Note that Johann was<em> still making m</em>oney from lemonade stand but was not content with the profits he was making that was his argument or reason for increasing the price of a cup of lemonade from 25 cents to 50 cents.
<em>Without having forsight</em> Johann's decision eventually resulted in him selling fewer cups at the new price and therefore making less money than before.
Answer:
Lundholm, Inc
Journal Entries
Date Account Titles Debit Credit
May 1, 18 Cash $500,000
Bonds payable $500,000
(To record the bond issuance)
31 Oct, 18 Interest Expenses $22,500
(500000*9%*6/12)
Cash $22,500
(To record payment of the first semiannual period’s interest)
Nov 1, 19 Bonds payable $300,000
Loss on Bonds $3,000
Cash $303,000
(To record retirement the bonds at 101 on November 1, 2019)
Answer:
$33,648.57
Explanation:
The computation of Required deposit today is given below:-
For computing the required deposit today first we need to find out the present value
Present value of 1 = (1 + i)^-n
= (1 + 0.02)^-20
= 0.67297133
Where, i = 8%/4
= 0.02
n = 5 × 4
= 20
Required deposit today = Future value × Present value of 1
= $50,000 × 0.672971
= $33,648.57
Answer:
c. $110,000
Explanation:
The computation of profit (loss) from Option One is shown below:-
Profit (loss) from Option One = Sold unit × (Cut the price - Variable cost) - Fixed cost
= 15,000 × ($70 - $56) - $100,000
= 15,000 × $14 - $100,000
= $210,000 - $100,000
= $110,000
Therefore for computing the profit (loss) from Option One we simply applied the above formula.