Answer:
The firm's profit maximization price = $81.25
Explanation:
We are given:
Marginal cost MC = $65
Elasticity of demand ED = -5
Therefore, Using the rule of thumb pricing, we have the equation:



P = $81.25
Therefore the firm's profit maximization price is $81.25
Answer with Explanation:
A "Centrally Planned Economy" refers to an economy where the government's authority affects the economic decisions of the business owners. This means that the business owners and the consumers do not have a say when it comes to their decisions regarding the supply and demand of the items.
This also means that the business owner cannot decide on what product he will be producing, including its process of production and distribution.
Additional Explanation:
Although the command economy signals a <em>lack of freedom for business owners,</em> it has some advantages as well. It results to <u>low unemployment level.</u> The government has the ability to set the number of workers that the business owners will hire in order to address the unemployment rate. Products and services that will be produced are all directed for <em>the good of the people</em>. It is not "profit-driven."
Answer:
$ 20,857.65
Explanation:
The interest expense for the first interest expense is cash proceeds from the bond issuance multiplied by the 10% market interest rate adjusted for semiannual amount by multiplying by 6 months and dividing by 12 months.
Interest expense=cash proceeds*market interest rate*6/12
cash proceeds is $417,153
market interest rate is 10%
interest expense for the six-month period ending June 30 2019=$417,153*10%*6/12=$ 20,857.65
The first interest expense is closest to $ 20,857.65
Answer:
c.) 82,000
Explanation:
We know that,
The ending work in progress units = Beginning work in process inventory + Units started in production - Units completed and transferred
7,000 dolls = 4,000 dolls + Units started in production - 79,000 dolls
7,000 dolls = -75,000 dolls + Units started in production
So, Units started in production = 75,000 dolls + 7,000 dolls
= 82,000
Answer:
Explanation:
I think you should google it on the internet