Answer:
$4,714
Explanation:
Given that,
Cost of equipment = $58,750
Equipment was subject to depreciation of $6,964 for 2018 and 2019.
Sale value of equipment = $56,500
Net book value = Cost of equipment - Depreciation
= $58,750 - $6,964
= $51,786
Capital gain = Net book value - Sale value
= $51,786 - $56,500
= $4,714
Therefore, the Marquez recognize a gain of $4,714 on the sale of the equipment.
Answer:
$500 favorable
Explanation:
Given;
Number of units produced = 10,800 units
Actual indirect material costs = $13,000
Reflected indirect material costs for 144,000 units = $180,000
Now,
Per unit reflected indirect material costs = $180,000 ÷ 144,000
= $1.25 per unit
Therefore,
Budgeted indirect material cost for actual units produced
= $1.25 × 10,800
= $13,500
since,
the budgeted cost for indirect material cost for actual units produced is more than the actual indirect material cost, therefore
the indirect material costs in October is favorable
amount = Budgeted cost - Actual cost
= $13,500 - $13,000 = $500 favorable
Answer:
Amount insurer pays = $7000
Amount Ashley pays = $3000
Explanation:
Given that
Deductible = 1000
Incured medical Bill's = 10,000
On a 80-20 coinsurance clause
The insurer pays 80% of incured cost minus deductible and Ashley pays 20% of incured cost plus deductibles.
Therefore
Amount insurer pays = (10000 × 0.8) - 1000
= 8000 - 1000
= $7000
Amount Ashley Pays = (10000 × 0.2) + 1000
= 2000 + 1000
= $3000
Answer:
Total overhead $
Indirect material ($0.5 x 200,000 units) = 100,000
Utilities ($0.25 x 200,000 units) = 50,000
Supervisory salaries = 60,000
Building rent = 80,000
Total overhead 290,000
Overhead rate = <u>Budgeted overhead</u>
Budgeted direct labour hours
= <u>$290,000</u>
100,000 hours
= $2.90 per direct labour hour
Explanation:
In this case, we need to obtain the total overhead, which is the total of indirect material, utilities, supervisory salaries and building rent.
Then, we will divide the total overhead by direct labour hours so as to determine the overhead rate.
Answer:
meal option is cheaper with total cost = $2000 and hall only option is total cost $2700
Explanation:
given data
The meal option = $50 per person.
Hall free = $ 0 per person
total guest = 40
hall-only option = $1,500
external caterer = $30 per person
solution
when we go for meal option than hall free so total cost will be as
total cost = total guest × $50 per person
total cost = 40 × $50
total cost = $2000
and
when we go for hall only option than total cost will be
total cost = total guest × external caterer charge + hall-only option
total cost = 40 × $30 + $1500
total cost = $2700
so
meal option is cheaper with total cost = $2000 and hall only option is total cost $2700