To calculate this, the Hardy-Weinberg principle can be used:
p² + 2pq + q² = 1 and p + q = 1
where p and q are the frequencies of the alleles (p - dominant, q - recessive), and p², q² and 2pq are the frequencies of the genotypes.
a) Since 32 plants have rough seed (recessive genotype: q²) out of 100 plants in total, then
q² = 32/100 = 0.32
b) q = √q² = √0.32 = 0.56
c) Since p + q = 1, then
p = 1 - q = 1 - 0.56 = 0.44
d) 19 plants with rough seeds (recessive genotype: q²) in a population of 100 means that q² = 19/100 = 0.19
We need to calculate p (the allele frequency for smooth seeds).
We can find q because we know q²:
q = √q² = √0.19 = 0.44
Since p + q = 1, then
p = 1 - q = 1 - 0.4 = 0.56
I'm sorry, but what digit is underlined?
The distance the tip travels is
2π·(40 m) = 80π m
Then its speed is
(80π m)/(10 s) = 8π m/2 ≈ 25.1 m/s
Answer:
Option D. statistical inference
Step-by-step explanation:
We are given the following situation in the question:
"A statistics professor asked students in a class their ages. On the basis of this information, the professor states that the average age of all the students in the university is 21 years."
This is a n example of statistical Inference.
- Statistical inference is the procedure of making inference or estimating parameters of a population with the help of test statistics.
- In the given situation the university students are the population and the students of a particular class are sample.
- The professor with the help of sample statistic (mean age of students in class) approximated the mean age of students in the university.
First you need to divide 7 and 15, and the answer you get is 8, so 8+7=15. 8 will be your answer.