Answer:
$44,440.96
Explanation:
We must find the future value of the initial $7,900 deposit and the annuity (17 deposits of $1,200 each)
- future value of the initial deposit = present value x (1 + interest rate)ⁿ = $7,900 x 1.04¹⁸ = $16,003.95
- future value of the annuity = Payment x ([1 + interest rate]ⁿ - 1) / interest rate = $1,200 x (1.04¹⁷ - 1) / 0.04 = $28,437.01
total amount on Angela's savings account = $16,003.95 + $28,437.01 = $44,440.96
Answer:
.D.complementary products
Explanation:
A complementary good is a product whose usage is dependent on the availability of another. Complementary goods are, therefore, goods that are used together. For example, A and B will be complimentary goods if the use of A will require the use of B.
Yachts and docks are complementary products because a yacht will require a dock as the base of its operation. Without a dock, yacht operations will be almost impossible. Bill is not making good sales on big yachts because potential customers cannot find sufficient docking space. Other examples of complementary goods are car and petrol, printers and ink cartridges, guns and bullets, and DVD players and DVD disks.
Answer:
B. Each product, or job, uses the department to a different extent.
Explanation:
Departmental overhead rates uses a standard charge that is based on produced units attributed to a department.
Costs are applied with high precision.
When this model is used, the standard rate is multiplied by the number of units produced in the department, so there is no over allocation of resources.
For example if we consider the hours a machine operates. With a standard rate of $10 per hour, machine operation of 6 hours will give $10* 6 hours= $60
Answer: B) employee’s compensation.
The income approach to measure gross domestic product or GDP starts with the income earned (wages plus plus rents plus interest plus profits) from the production of goods and services.
Based on the income-based method of calculating GDP, income or wages earned by Joe and Michelle for being partners can be categorized under B) employee’s compensation.