Answer:
$90,000 and $86,000
Explanation:
In year 1, Lawrence Corp. purchased equipment for $100,000. Lawrence uses straight-line depreciation over a 10-year useful life with no residual value for financial reporting purposes.
In year 1, tax depreciation was $14,000. At the end of year 1, the carrying value for accounting purposes is $90,000, and the tax basis is $86,000.
Carrying value = Cost - Depreciation to date = 100,000 - (100.000 cost / 10 years) = $90,000
While tax basis = Cost - Tax depreciation = $100,000 - $14,000 = $86,000
Answer:
b. Rennie is not eligible for overtime under the new FLSA regulations because, as a professional worker, she is exempt from overtime regulations.
Explanation:
According to the Fair Labor Standards Act (FLSA) certain employees are exempt from overtime regulations:
- executives (top management and board of directors)
- professionals: Rennie falls under this category because she already graduated from law school.
- administrative
- computer
- external sales
Anyone that falls under any of these categories, is exempt from overtime pay and other FLSA regulations.
Answer:
Richard should have use <u>b</u><u>r</u><u>e</u><u>v</u><u>i</u><u>t</u><u>y</u> and <u>p</u><u>e</u><u>r</u><u>c</u><u>i</u><u>s</u><u>i</u><u>o</u><u>n</u><u> </u>in his ad to make it better.
Explanation:
Brevity is similar to shortness and percision is the most suitable answer because fluidity means changable and the comparability mean it can be similar and comparable
The answer is"$24".
This is how we calculate this;
<span>One bag of coffee beans is sold for $7 to a coffee shop
</span><span>which it sells to customers for a total of = $15
</span><span>second bag of coffee beans is sold directly to joan for = $9
</span><span>contribution to gdp from the purchases of coffee beans and coffee =
$15 + $9 = $24
</span>Gross Domestic Product (GDP) is the broadest quantitative measure of a country's aggregate financial action. More particularly, GDP represents the money related estimation everything being equal and administrations created inside a country's geographic outskirts over a predetermined time frame.
Answer:
Explanation:
Labor Rate Variance = (Budgeted Rate-Actual Rate) * Direct manufacturing labor hours
= (15 - 15.25)* 500
= 125 Unfavorable