Answer:
-6 + 8d - 2c
-2c +8d -6
-2 (3 - 4d + c)
Step-by-step explanation:
hope this helps
(1,1) because x + 2y <4
=1 + 2(1)
= 3 which is less than 4
Answer:
0.94
Step-by-step explanation:
The question after this basically is:
<em>"If the applicant passes the "aptitude test for managers", what is the probability that the applicant will succeed in the management position?"</em>
<em />
So,
P(successful if hired) = 60% = 0.6 [let it be P(x)]
P(success at passing the test) = 85% = 0.85 [let it be P(y)]
P(successful and pass the test) = P(x) + P(y) -[P(x)*P(y)]
So,
P(successful and pass the test) = 0.6 + 0.85 - (0.6*0.85) = 0.94 (94%)
34/100
= 0.34
3 tenths, 4 hundreths
If one of Larson's beehives produces 85lbs of honey, you need to multiply it with the given number of hives, which is 10,000.
So: 85 * 10,000 = 850,000lbs