Answer:
9.72°
Step-by-step explanation:
Step one
Given data
let the hypotenuse be the distance the cyclist traveled = 6.5km
and let the opposite be the height of the mountain = 1.1 km
Step two:
<u>Applying SOH CAH TOA</u>
sin ∅= opp/hyp
∅= sin-1 opp/hyp
∅= sin-1 1.1/6.5
∅= sin-1 0.169
∅= sin-1 0.169
∅=9.72°
Answer:
Thus, option “c” 10% is correct.
Step-by-step explanation:
The percentage of students that like dubstep = 30%
The percentage of students that like trance music = 25%
The percentage of student that wants only house music = 20%
The percentage of students that like bot dubstep and trance = 15%
Now we have to find the percentage of students that like trance music but nor dubstep.
The percentage of students that like the trance music but nor dubstep = 100% - 30% – 25 % - 20% - 15%
The percentage of students that like trance music but nor dubstep = 10%
Thus, option “c” 10% is correct.
Answer:
13.85
Step-by-step explanation:
U use the pythagorean theorem
So 2^2 + x^2 = 14^2
Simplify the equation: 4+x^2=196
--> x^2=192
--> x=13.85
-Hope this helps :)
Answer:
0.8753
Step-by-step explanation:
Calculate the probability that your job will be ready before 10.01 am
Here, the parameter of an Exponential is E(X)=12
Now, to calculate the third job probability, it follows Poisson Distribution with parameter 1/λ
Therefore, E(Y) =1/12
Here, The third job will be ready for 10:01 AM, then E(Y)=61/12
Therefore, the required probability is

=1- POISSON(3,5,true)
=1-0.1246
=0.8753
1. x = 15120/12 = 1260 (monthly salary)
2. 1200 x 0.05 = 60 (raise)
Check: 1200+60=1260