Answer:
A. = (15% X $2M) + (21% X $2M) = $720,000. Since there is no mechanism for mitigating double taxation, the branch profit will be taxed on the to tax rate of 15% and 21% which is $300,000 and $420,000.
B. The total tax for $2m branch profit if US corporations can remove foreign based profit from US taxation will be just the 15% x $2m = $300,000.
C.If they are allowed to take deductions for foreign income taxes, the total tax on the $2m branch profit will be (21% -15%) x $2m = $120,000.
Explanation:
D.1. If credit are allowed for foreign income tax paid, total tax will be ($2m - $300,000 been foreign tax paid) x 21% = $357,000
D.2.
If the charge foreign income taxes at 30% and US corporations can claim refundable credit for foreign income tax paid on foreign source income = ($2m - $300,000 been the foreign income tax paid) = $1 700,000 x 30% = $510,000
Answer:
The per-share value of Marston’s preferred stock should be $92
Explanation:
The computation of the per-share value of Marston’s preferred stock is shown below:
= (Annual Dividend rate) ÷ (yields generation) × 100
= (5.75%) ÷ (6.25%) × 100
= $92
We simply divide the Annual Dividend rate by the yields generation or we can say it is a required rate of return.
All other information which is given in the question is not relevant. Hence, ignored it
Answer:
A. Dr Wages expense 4,000
Cr Wages payable 4,000
B. Dr Interest receivable 1,500
Cr Interest revenue 1,500
Explanation:
Preparation of Journal entries
A. Based on the information given we were told that the company employees earned wages of the amount of $4,000, which will be paid on in January of next year which means that the Journal entry will be:
Dr Wages expense 4,000
Cr Wages payable 4,000
B. Based on the information given we were told that the company had earned the amount of $1,500 as interest revenue which means that the Journal entry will be recorded as:
Dr Interest receivable 1,500
Cr Interest revenue 1,500
Answer:
He has to pay the insurance company=$1840.90
Explanation:
Value of his home=$449,000
Insurance company charges $0.41 per $100 of value in his home
Number of $100's in $449,000=449000/100=4490
They charge 0.41 for every $100=4490×0.41= $1840.90
He has to pay the insurance company=$1840.90
Question Completion:
Requirement. Identity two types of short-term finance Akram could use when the farm income is low
Answer:
Akram's Farm
Akram's farm can make good use of the following short-term financing sources:
1. Akram's farm can use Accounts Payable to provide short-term trade finance when the farm buys farm inputs, equipment, and other supplies on credit. The farm's Accounts Payable can provide interest-free trade loans by allowing the farm to take longer time to settle the suppliers. But, the farm should not miss out on cash discounts - an important source of trade finance.
2. Akram's farm can generate finances by ensuring early collections of the Accounts Receivable. Akram's farm can also go ahead and borrow on the accounts receivable through short-term bank loans guaranteed on the accounts. The farm can also factor the accounts receivable by selling them to factoring and finance houses for less.
Explanation:
Akram's farm is still a small farm that is not yet formed as a company. The immediate concentration is growing the entity and starting the processes for changing its corporate status so that it can take advantage of the sources of finance available to companies.