Answer:
The answer is $44,000
Explanation:
Solution
Given that
Now
Present/current year AGI = $300000
Present /current year tax liability = $60000
Prior year AGI = $200000
Prior year tax liability = $40000
Thus
As per Tax rule or applying the Tax rule
If Adjusted gross income(AGI) of prior year is below $250000 then the minimum required tax payment in the current year in order to avoid interest penalty is lower of
(1) 90% of present /current year tax (liability) or
(2) 110% of prior year tax liability
So
Because the prior year AGI is $200000 which is lower than $250000, in order to avoid interest penalty, the minimum required payment amount of tax liability in current/present year is lower of
(1) 90% of current year tax liability of $60000
Then
$60000 *90% = $54000
Or
(2)110% of prior year tax liability of $40000
$40000 ×110% = $44000
Hence, minimum required total tax payment amount for the current year is $44,000
<span>The machine would have a cost basis of $80,000 - $86,000. All business owners must gain profit from the products that they sell by ensuring that their capital will be returned to them. Putting such costing price gives the owner the capital gains as well as earning back the expenses that he has shelled out in order to purchase the machine to be sold in the market. <span>
</span></span>
Answer:
$83000
Explanation:
Given: Stadium is fined for $186000
Other parking expense is $163000
Revenue generated by stadium in parking= $432000.
Now, calculating profit:
Profit= 
Profit= 
∴ Profit= $83000
∴ Total profit made for parking that day is $83000.
Answer:
The correct answer is C
Explanation:
Break even Sales is computed as:
Contribution margin ratio = Fixed Cost / Break even Sales
where
Contribution margin ratio = 1 - Variable expense of 80%
= 20%
Fixed Cost is $840
30% = $840 / Break even Sales
Break even Sales = $840 / 20%
= $4,200
The actual sales is computed as:
Actual Sales = (Fixed Cost + Desired Profit) / Contribution margin ratio
= ($840 + $6,600) / 20%
= $7,440 / 0.2
= $37,200
The margin of safety is computed as:
Margin of Safety = Actual Sales - Break even sales
= $37,200 - $4,200
= $33,000
Answer:
- B. The former program trustee argues that the current inflation measure overcompensates seniors since it ignores the substitution effect.
- C. According to advocates for seniors, the 2020 COLA is not enough to compensate for rising healthcare costs.
- D. Elizabeth Warren has proposed using a new inflation measure that outpaces the current one used.
Explanation:
The article is, ''<em>Social Security checks to rise modestly amid push to expand benefits
'' </em>by<em> Associated Press. </em>
Blahous is a former program trustee who believes that the current inflation adjustment rate at which Social security is increasing is overcompensating seniors because it does not take into account that seniors could be switching to buying cheaper products which is the Substitution effect.
Advocates and the seniors themselves have complained that the 2020 COLA is not enough to meet their current needs especially given the rising cost of healthcare.
Elizabeth Warren and Bernie Sanders both proposed using a new measure for inflation that will adequately compensate the seniors because it outpaces the current one used.