Answer:
$52,710
Explanation:
Calculation for allowance for uncollectible accounts credit balance
Using this formula
Allowance for uncollectible accounts credit balance=Estimated gross uncollectible accounts receivable *Accounts receivable
Let plug in the formula
Allowance for uncollectible accounts credit balance=7%* $753,000
Allowance for uncollectible accounts credit balance=$52,710
Therefore After adjustment at December 31, 2020, the allowance for uncollectible accounts should have a credit balance of $52,710
Answer:
These two statements are correct:
A. Potential employers may have believed that those with black-sounding names had completed less education.
African Americans on average have less rates of graduation from tertirary education than White Americans.
This situation might lead some employers to develop streotypes about African Americans being less educated, when it is clearly an error, and unfair, to reject a potential employee because of stereotyping instead of making an individualized analysis of his or her abilities.
D. Hiring firms may have believed that those with black-sounding names were more likely to have a criminal conviction.
African Americans on average are incarcerated more often than other ethnic groups in the US. The reasons for this are complex but poverty and racial discrimination are two big factors. This situation causes some employees to develop streotypes, leading to unfair situations as described in the first answer.
Answer:
Part A:
Workers Needed=20.833≅21
Part B:
Productivity of individual worker=2.0833 parts/hour
Part C:
Multifactor productivity=0.0832 Parts/$
Explanation:
Part A:
Total parts =100,000
Workers needed= Total parts/(Parts per hour* hours per shift*Total Shifts)

Workers needed=20.833≅21
Part B:
Productivity of individual worker:

Part C:
Total cost of material= $10*100,000=$1,000,000
Capital Costl= $100,000
Total labor Cost=
Total labor Cost=$100,800
Multifactor productivity=Total Parts/(Total cost of material+capital cost+Total labor Cost)

Answer: Blast would debit the product warranty expense with $3,250
Explanation: The cost of repair under warranty is 10% of salea price. The sales price per unit is $50 of which 650 CDs were sold.
Therefore the product warranty expense will be (10% * ($50 * 650 CDs)) = $3,250.
Answer:
c. more than $78.02 billion in exports
Explanation:
The nation of Brazil had imports of $78.02 billion in 2018 and had a positive trade balance. This means that Brazil has exports of greater than $78.02 billion. That if a country's exports go beyond its imports, it is claimed that the country has a positive balance of trade. It indicates that Brazil has exports of greater than $78.02 billion.
Hence, the correct option is c.