Answer:
The answer is $44,000
Explanation:
Solution
Given that
Now
Present/current year AGI = $300000
Present /current year tax liability = $60000
Prior year AGI = $200000
Prior year tax liability = $40000
Thus
As per Tax rule or applying the Tax rule
If Adjusted gross income(AGI) of prior year is below $250000 then the minimum required tax payment in the current year in order to avoid interest penalty is lower of
(1) 90% of present /current year tax (liability) or
(2) 110% of prior year tax liability
So
Because the prior year AGI is $200000 which is lower than $250000, in order to avoid interest penalty, the minimum required payment amount of tax liability in current/present year is lower of
(1) 90% of current year tax liability of $60000
Then
$60000 *90% = $54000
Or
(2)110% of prior year tax liability of $40000
$40000 ×110% = $44000
Hence, minimum required total tax payment amount for the current year is $44,000
Answer:
Explanation:
D1 = $1(1+0.25) = 1.25
D2 = $1.25(1+0.25) = 1.5625
D3 = $1.5625(1+0.25) = 1.953
D4 = $1.953(1+0.25) = $2.05
Current value = P0 =
= 1.25/(1+0.18) + 1.5625/(1+0.18)^2 + 1.953/(1+0.18)^3 + 2.05/(0.18-0.05) * (1+0.18)^(-3) =
=$12.96
Current value of the stock is 12.96
Answer:
Supervised and Unsupervised Learning:
a. Unsupervised learning
b. Supervised learning
3. Supervised learning
4. Unsupervised learning
Explanation:
The key difference between supervised machine learning and unsupervised machine learning is that with supervised machine learning there is a training dataset (labeled data) on which the algorithm is trained to predict patterns. With unsupervised machine learning on the other hand, there is no training data. So, the algorithm discovers patterns on itself without reference to another labeled data or training dataset.
Answer:
Isn’t "corporate entrepreneurship" an oxymoron?
I guess that most people would believe that corporations and entrepreneurs and completely opposite, and for the most part they are right. But some corporations actually do have entrepreneurial spirit or at least try to. E.g. 3M is famous for allowing their employees some creative time so that they can come up with new ideas. Google is another example of a large corporation that allows for creative time while at work.
Do the characteristics of an established organization, such as its routines and structure, increase efficiency but at the same time kill any entrepreneurial spirit?
Routines, schedules and corporate structure not only kill, but they rather massacre and exterminate entrepreneurial spirit and creativity. One great example of how corporations do not allow people to think or act differently can be seen in the movie about Ford competing in Le Mans.
Is there any way that a company can have the best of both worlds?
I guess that it is difficult, but not impossible for a company to have corporate entrepreneurship. The problem is that corporations will probably believe that it is a waste of money to pay for their employees to do nothing and just wander around thinking about new ideas. Creativity has a cost and not everyone is willing to pay for it.