Answer:
Financial advantage $40,000
Explanation:
The relevant variable cost will be determined as follows
Unit variable cost = 130+20 = 150.
$
Sales from special order ( 200 × $350)= 70,000
Variable cost ( 200× 150)= (<u>30,000
)</u>
Financial advantage <u> 40,000</u>
Note that the fixed manufacturing and selling costs were not included in the analysis, simply because they are not relevant. In other words, whether or not the special order is accepted these fixed costs of would be concurred either way.
Financial advantage $40,000
Crises that are caused by volatile international financial flows are in large part PAYMENT advances in technology coupled with GREATER openness in financial market. This is because, financial capital is very volatile and technological advances has enhanced this volatility. Lack of transparency and poor and corrupted governance can intensify the crises.
Answer:
$360,000
Explanation:
The total cost would be estimated as the expense anticipated plus the property taxes paid previously.
Now
Total Cost = $240,000 Property Taxes paid + $1,200,000 Property repairs anticipated
= $1,440,000
Now we will distribute the annual cost over the four quarters which mean we will divide the total annual cost by 4.
Quarterly Expenses = $1,440,000 / 4 = <u>$360,000</u>
Simple interest formula
I=PRT
I=interest
P=principal=amount invested
R=rate in decimal
T=time in years
we are given
P=1750
R=1.9%=0.019
T=1
I=PRT
I=(1750)(0.019)(1)
I=33.25
that's how much interest
total will be $1750+interest=$1750+$33.25=$1783.25
your answer is right
Answer:
Break Even Point
In Units = 2,000 units
In value = $80,000
Explanation:
Break even Point = 
When we use contribution per unit, we get the break even point in units sales.
When we use the contribution margin as a percentage of sales we get break even sales in value.
Contribution per unit = $20
Contribution margin in percentage = $20/$40 = 50%
Therefore, Break even Point in units = 
Break even units = 2,000
Break Even Point in value = 
Sales to be made in value at break even = $80,000