Answer:
Explanation:
a)
Year percentage increase
2011 21.21162
2012 14.35054
2013 20.62696
b) Assuming C1 is the domestic currency, an increase in E will cause price of C2 in term of C1 to; Decline
c) If the value of e decrease, given that E is increasing, then Country Y would be experiencing a lower rate of inflation compared to Country X
d) if foreign goods are relatively less expensive compared to the domestic goods and assuming that the nominal exchange rate of the currencies is equity, then there is disparity in the real exchange rate.
Answer:
Option (a) is correct.
Explanation:
Manufacturing cost:
= Direct materials + Direct labor + Variable overhead + Fixed overhead
= $80,000 + $100,000 + $30,000 + $60,000
= $270,000
Purchase from outside:
= Fixed overhead + Purchase price
= $60,000 + (50,000 × $10)
= $60,000 + $500,000
= $560,000
Effect on income = Purchase from outside - Manufacturing cost
= $560,000 - $270,000
= $290,000
Therefore, the above calculations shows that income will decrease by $290,000.
Answer:
$44
Explanation:
The computation of the accrued interest expense is shown below:
= Face value or Principal × rate of interest × number of days ÷ (total number of days in a year)
= $6,600 × 8% × (30 days ÷ 360 days)
= $44
We assume there are 360 days in a year
And, the 30 days is calculated from December 1 to December 31
This is the answer and same is not mentioned in the given options.
Answer:
<em>I can see there are no choices.</em>
Purchase or Lease Stage
Explanation:
The "Hardware Lifecycle" has several stages or phases. These are:<em> Plan, Purchase or Lease, Deploy & Install, Maintenance, Upgrade, Parts & Repair, Extend, Buyback or Trade In and Dispose or Recyle.</em>
The situation above is part of the<em> "Purchase or Lease Stage."</em> This stage <u>allows the person to buy the computer that they wanted.</u> When it comes to the IT hardware, the person can either "Buy" or "Lease." One may choose the second option if he is not yet ready to buy.
So, this explains the answer.
Answer:
The correct answer is C
Explanation:
Project scope is the one which is defined as the how the goals as well as objectives of the project are defined. This states the lists that goals, what the deliverables would be, the tasks required to make the deliverables, what the costs or expense for that would be and the deadlines. In short, it is the parameters of the whole project.
So, the one which will not be included in the planning process of the project scope is how the case of the business would be created.