Answer:
c. 2.35%
Explanation:
10 year T bond Yield = 5.05 % (let it be rT10)
10 year TIPS yield = 1.8 % ( let it be r* )
MRP = 0.9%
Expected Inflation = rT10 - r* - MRP
= 5.05 % - 1.8 % - 0.9%
= 2.35 %
Therefore, The expected rate of inflation over the next 10 years is 2,35%.
Answer:
We figured out how much the problem was costing the customer — and priced the product around that number.
Explanation:
i was writing a paper and had this in my notes
Answer: Shareholder theory
Explanation: As per the shareholder theory, the manager focuses all his or her efforts on the profit maximization of the shareholders of the company. A manager following shareholder theory will not be much concerned about the other stakeholders of the organisation. The benefit to shareholders could be provided either by increase in share price or as heavy distribution of dividends.
Hence, the correct option is D.
Answer:
a) attached below
b) stable equilibria = x = 0.1 , x = 0.8
unstable equilibria = other value except 0.1 , 0.8
c) 0.5 , 0.6
Explanation:
Benefit of using the local roads = 1 + 8x - 9x^2
Benefit of using the free way = 3.6
a) Attached below is the required graph
<u>b) Determine The possible equilibrium traffic patterns from the graph </u>
stable equilibria : x = 0.1 , x = 0.8 ( this id because at these given value the benefits of using either routes is equal )
unstable equilibria : every other value of X except 0.1 and 0.8
<u>c) Determine the value of x that maximizes the total benefit to the population</u>
The value of X that maximizes the total benefit to the population = 0.5 and 0.6
attached below is the detailed solution
Answer:
The estimated finished goods inventory balance at the end of November is closest to: $383,800.
Explanation:
<em>First calculate the units of ending finished goods inventory for November </em>
units of ending finished goods inventory = 10,100 × 40%
= 4,040 units
<em>The determine the unit standard cost</em>
Raw materials ( 5 × $1.00) = $5.00
Direct labor (3.0 × $19.00) = $57.00
Manufacturing overhead : Variable (3.0 ×$11.00) = $33.00
Unit Standard Cost = $95.00
<em>Finished goods inventory balance</em>
Finished goods inventory balance = units of ending finished goods inventory × unit standard cost
= 4,040 units × $95.00
= $383,800