First we find the area 10 x 21 = 210 then we multiply 210 x .70 and we get 147.00 total cost. d. 147.00
we are given
airthematic sequence
we can use nth term formula

n is number of terms
an is nth term
d is common difference
a1 is first term
We are given
a7=40
we can use it



a18 = 106


we can subtract both equations



now, we can find a1

we can plug d=6


12th term:

now, we can plug values



so, 12th term is 70...........Answer
So,
1. Type I profits $20
2. Type II profits $30
3. Type III profits $40
4. I/day < 100
5. Type I needs 5 hrs.
6. Type II needs 10 hrs.
7. Type III needs 15 hrs.
8. Total hrs. available: 2000 hrs.
Every +5 hrs. spent yields an extra $10.
If we use 500 hrs. to make 100 Type I stereos, we will profit $2000.
If we use 500 hrs. to make 50 Type II stereos, we will profit $1500.
If we use 495 hrs. to make 33 Type III stereos, we will profit $1320.
We should use the first 500 hrs. to make Type I stereos.
We should use the last 1500 hrs. to make Type II stereos.
$2000 + $4500 = x
$6500 = x
There must be 100 Type I stereos made along with 150 Type II stereos made.
Answer:
10.12
Step-by-step explanation:
Given:
- 0.07 cm thick = 0.007m and it is dr (the change in radius)
As we know that, the volume of a hemispherical dome with diameter 48 m is:
- V =
π
Take the derivative of V we have:
= 2π
<=> dV = 2π
*dr
<=> dV = 2π*
*0.0007 = 10.12
Hope it will find you well.